AVUSTURYA
Gündem

“Avusturya’da Dinî Azınlıklara Karşı Nefret Dili Çok Tehlikeli Boyutlara Ulaşmıştır”

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş, 11 Ekim'de yapılması planlanan Avusturya Linz İslam Federasyonu (ALİF) Genel Kurulu hakkında Avusturya basınında çıkan haberler münasebetiyle bir açıklama yaptı.
08 Ekim 2020
İslam Toplumu Millî Görüş Genel Sekreteri Bekir Altaş

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş, IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün’ün de yer alacağı pazar günkü Avusturya Linz İslam Federasyonu (ALİF) Genel Kurulu hakkında Avusturya basınında çıkan haberler münasebetiyle bir açıklama yaptı. “Anlaşılan Avusturya kendi tarihinden hiçbir ders çıkarmamıştır. Medyanın dinî azınlıklara yönelik kullandığı nefret diline kimseden itiraz gelmemektedir. Bu oldukça tehlikeli ve endişe vericidir.” diyen Altaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Avusturya medyasının ülkedeki Müslümanlara yönelik tutumu bizleri derinden sarsmaktadır. Artık eskide kaldığını zannettiğimiz metotların bugün de pervasızca kullanılmakta olduğunu görüyoruz. Avusturya’da dinî azınlıklara yönelik nefret dili ve olumsuz algı oluşturma çabaları hâlâ devam etmektedir. Geçmişten hiçbir ders çıkarılmamış olması bizleri hayrete düşürmektedir.”

“Müslümanların virüsle mukayese edilmesi apaçık bir hadsizliktir”

Birkaç medya organının sürekli olarak Müslümanlara karşı nefret dili kullanırken, kamuoyu bu duruma sessiz kaldığını ve bunun çok tehlikeli olduğunu ifade eden Altaş, “Örneğin Volksblatt isimli gazetede Müslümanların virüsle mukayese edilmesi apaçık bir hadsizliktir. Bununla artık başka bir boyuta geçilmiş, halk kin ve düşmanlığa tahrik edilmiş ve anayasal çerçevenin açıkça dışına çıkılmıştır. ORF yayın organının bile asılsız haberlerle bu furyaya katılması kamuoyundaki diskurun ne derece sağ cenaha kaydığını göstermesi açısından manidardır.” ifadelerini kullandı. IGMG ile alakalı olarak ise Almanya’nın sadece Baden-Württemberg ve Bavyera olmak üzere iki eyaletinin Anayasayı Koruma Dairesi’nin raporlarında yer alan iddiaların dile getirildiğini belirten Bekir Altaş, “Almanya’nın 13 eyaletinin Anayasayı Koruma Dairesi raporlarında IGMG’nin zikredilmiyor oluşuna ise, anlaşılan zihinlerde belli bir imaj oluşturma amacıyla hiç değinilmemektedir.” diye kaydetti.

“ALİF’in karalanmasının asla izah edilecek bir yanı Yoktur”

Avusturya’da IGMG ile alakalı ortaya atılan iddiaların Almanya’da çok sayıda eyalet Anayasayı Koruma Dairesi tarafından asılsız bulunarak, uzun yıllardır raporlarda artık zikredilmeyişinin bu basın organlarında hiç yer bulmadığını da belirten Altaş, “Her ne hikmetse, IGMG’nin Almanya’da birçok düzeyde ve platformda resmî ve sivil kurumlarla partnerlik yaptığı ve çatı kuruluşu olan Almanya İslam Konseyi (Islamrat für die Bundesrepublik Deutschland) üzerinden, en başından beri Alman İslam Konferansı’nın katılımcısı olduğundan da hiç bahsedilmemektedir. Bavyera ve Baden-Württemberg Anayasayı Koruma Dairesi raporlarından IGMG ile alakalı olarak alıntılanan kısımların bu raporlarda 10 yılı aşkın süredir hiç güncellenmemiş olmasının eleştirilmesine de yine hiç değinilmemektedir.” diye konuştu. Altaş, Avusturya’da faaliyet gösteren ALİF’in, IGMG’ye yönelik asılsız suçlamaların dayanak gösterilerek karalanmasının asla izah edilecek bir yanı olmadığını sözlerine ekledi.

Altaş’tan Avusturya Kamuoyuna Çağrı

IGMG Genel Sekreteri Bekir Altaş, Avusturya kamuoyuna şu çağrıda bulundu: “Bu tehlikeli tutuma kararlılıkla karşı çıkmaları çağrısında bulunuyoruz. Irkçılık, İslam düşmanlığı, antisemitizm ve diğer insanlık düşmanı tutumlar kendi kendine oluşmamış, bunları her zaman tetikleyen ve ortam hazırlayan kimseler olmuştur. İfade ve basın özgürlüğüne saygı duymakla birlikte, azınlıkları hedef alan nefret diline karşı hepimizin sürekli uyanık olma sorumluluğu vardır.”

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş