ALMANYA
Gündem

Almanya’da Polis Adaylarından Sohbet Gruplarında Irkçı Mesajlar

Almanya’nın başkenti Berlin’deki polis akademisinde eğitim gören polis adaylarının, bir sohbet grubunda ırkçı mesajlar paylaştıkları tespit edildi. Berlin Başsavcılığı'nın adaylarla ilgili soruşturma başlattığı kaydedildi. 
15 Ekim 2020
@Shutterstock

Almanya’nın başkenti Berlin’deki polis akademisinde eğitim gören polis adaylarının bir sohbet grubunda ırkçı mesajlar paylaştıkları kaydedildi. Anayasaya aykırı olan gamalı haç gibi sembol ve ırkçı mesajların paylaşılmasının tespit edilmesi sonrası ise polis adaylarının evlerine baskınlar düzenlendiği belirtildi. Polis adayları ile ilgili ise Berlin Başsavcılığı’nın soruşturma başlattığı ifade edildi.

“insanlık dışı mesajlar paylaşan polis adaylarının evlerine baskınlar yapıldı”

Berlin Eyalet Emniyet Müdürü Barbara Slowik, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Irkçı ve insanlık dışı mesajlar paylaşan polis adaylarının evlerine baskınlar yapıldı. İhbarda bulunulmasından dolayı minnettarım.” diye kaydetti. Polisin, halkın çıkarını korumak için görevinde olduğu belirtti.

“Başka yaptırımlar da söz konusu olabilir”

Paylaşımı yapan polis adaylarıyla ilgili ise Müdür Slowik, “Kendileriyle ilgili karşı cezai ve disiplin soruşturmaları açıldı. Başka yaptırımlar da söz konusu olabilir. Berlin Polisi, anayasaya karşı sorumluluğunu yerine getirmede hiç şüpheye düşmeyecektir.” diye konuştu.

Geçtiğimiz haftalarda yine Almanya’nın başkenti Berlin’deki bir polis karakolunda görev yapan 25 polisin ırkçılık içeren yazışmaları deşifre olmuştu.(c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş