FRANSA
Gündem

Fransa’da Öğrencilerden Zayıf Korona Önlemlerine İsyan: Polisten Sert Müdahele

Fransa’da öğrenciler, koronavirüs önlemlerinin okullarda uygulanamamasından dolayı protesto gerçekleştirdi. Bir okulun önünde, polislerle öğrenciler arasında büyük arbede yaşandı.
MUSTAFA PALA
04 Kasım 2020

Fransa’da okullar bu hafta itibariyle koronavirüs önlemleri kapsamında tekrar açıldı. Okulların açılmasıyla birlikte ise öğrenciler, koronavirüs önlemlerinin okullarda uygulanamamasından dolayı protesto gerçekleştirdi. Yaklaşık on okulun kapısında bekleyen, kapıları tutup, girişleri kapatan öğrencilere emniyet kuvvetleri müdahele etti. Bir okulun önünde öğrenci ve polisler arasında büyük bir arbede yaşandı.

Öğrenciler Önlemlerin Uygulanamamasından Şikâyetçi

Koronavirüsün okullarda uygulanamasından şikâyetçi olan öğrencilerden Sophie Germain Lisesi’ne giden Nora, sınıflarda 35 kişi olduklarını ve birbirlerine çok yakın oturduklarını ifade etti. Aynı şekilde Besançon şehrindeki Pasteur Lisesi’nde eğitim gören Anaëlle David de “Okul koridorlarının darlığından birbirimize sürekli temas ediyoruz, dikkat etmemiz gerekiyor, bu şekilde devam ederse hepimiz Kovid-19’a yakalanacağız.” diye kaydetti.

“Okullarda Virüsün Yayılma Hızıyla İlgili Bir Değişiklik Yok”

Öğretmenler sendikasından Sophie Vénétitay ise konuyla ilgi yaptığı açıklamada, “Eylül ayının başında virüs daha yavaş ilerliyordu. Fakat şu an virüsün hızlı bir şekilde yayıldığını görüyoruz. Okullarda ise virüsün yayılma hızıyla ilgili eylül ayına göre herhangi bir değişiklik söz konusu değil.” diye konuştu.

Sağlık bakanı Olivier Veran ise “Eğer alınan tedbirler virüsün yayılma problemine faydalı olmazsa, liseleri kapatılıp, uzaktan eğitime geçebiliriz.” dedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş