AVUSTURYA
Gündem

Viyana’da Çirkin Provokasyon: Önce Ezan Sonra Silah Sesleri Yükseldi

Avusturya'da ezan ve silah seslerinin art arda verildiği İslam karşıtı provokasyon büyük tepki topladı.
08 Kasım 2020
@Shutterstock

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bu sabah saatlerinde yapılan İslam’a yönelik provokasyon, Müslümanlardan tepki çekti. Buna göre sosyal medyada yayınlanan video görüntülerinde, bir araçtan ezan ve silah sesleri art arda yankılı bir biçimde yükseldi. Müslümanlara yönelik kışkırtıcı eylemin gerçekleştirildiği araca aynı zamanda bir polis arabasının eşlik etmesi gözlerden kaçmazken; 2 Kasım Pazartesi günü gerçekleşen terör saldırısından sonra böyle bir eyleme izin verilmesine büyük tepkiler geldi. Aksiyonun saat 09:00 ile 10:00 arasında gerçekleştirildiği kaydedildi.

“SİLAH SESLERİ VE MÜSLÜMAN KARŞITI İFADELER YÜKSELDİ”

Polisten Twitter üzerinden yapılan açıklamada ise “Aksiyondan önce aksiyonu düzenleyen sorumlu kişiyle görüşüldü. Bu kişi, hoparlörlerin sadece oryantal müzik için kullanılacağını ifade etti.” diye kaydedildi. Polis, aksiyonun başında oryantal müzik çaldığını, daha sonra ise dört defa 1-2 dakikalık süreyle silah sesleri ve Müslüman karşıtı ifadelerin yükseldiğini belirtti. Eyaletin Anayasayı Koruma Teşkilatı ile konuyla ilgili görüştükleri esnada ise aksiyonun saat 10:00’da sonlandığını ifade etti.

VİYANA POLİSİNDEN ÖZÜR MESAJI

Öte yandan Viyana Emniyet Müdürlüğünün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, yaklaşık 10 kişiden oluşan grubun düzenlediği gösteride, emniyet güçlerine bildirilen içerikten farklı paylaşımda bulunulduğu, bu durum üzerine görevlilerin gösteriyi planlanan süreden önce sonlandırdığı bildirildi. Açıklamada, göstericiler hakkında kamu düzenini bozdukları gerekçesiyle cezai işlem yapıldığı ve kışkırtıcı eylemin soruşturulmak üzere savcılığa sevk edildiği belirtildi.

Aksiyonun “Identitäre Bewegung Österreich” adlı aşırı sağcı gup tarafından yapıldığı tahmin ediliyor.

“FRANSA’YA BOYKOT” GÖSTERİSİNE İZİN VERİLMEDİ

Bu arada Viyana’daki Fransa Büyükelçiliği önünde bugün düzenlenmesi planlanan “Fransa’ya Boykot” konulu gösteriye polis izin vermedi. Gösterinin konuşmacılarından Avusturyalı aktivist Micheal Pröbsting, yaptığı açıklamada, iki hafta önce yapılması planlanan gösterinin güvenlik gerekçesiyle düzenlenmesine izin verilmediğini söyledi.

Pröbsting, “Bu büyük bir skandal ve düşünce özgürlüğüne yönelik büyük bir baskı. Anlaşılan düşünce özgürlüğü yalnız İslam karşıtı Charlie Hebdo ve (Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel) Macron için var.” ifadesini kullandı. Avusturya’nın başkenti Viyana’da 2 Kasım Pazartesi düzenlenen terör saldırısında 4 kişi hayatını kaybetmiş, saldırgan emniyet güçleri tarafından etkisiz hale getirilmişti. (AA,BB)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş