FRANSA
Gündem

Fransa’da Polisleri Görüntüleme Yasağı Sokakları Karıştırdı

Polislerin yüzünün veya kimliğini belli eden görüntülerinin yayınlanmasını da yasaklayan genel güvenlik yasasını protesto etmek için Paris’te toplanan yüzlerce kişi ile kolluk kuvvetleri arasında olaylar patlak verdi.
MUSTAFA PALA
19 Kasım 2020
@Shutterstock

Salı akşamı Paris’te, Ulusal Meclis yakınlarında genel güvenlik yasasını kınamak için düzenlenen yürüyüşün sonunda yüzlerce kişi ve kolluk kuvvetleri arasında şiddetli olaylar patlak verdi. Yasa tasarısının Ulusal Mecliste görüşülmeye başlandığı saatlere yakın binlerce kişi parlamento binası yakınındaki Saint-Germain bulvarında toplanarak tasarıyı protesto etti.

Aralarında hukukçu, basın mensupları ve sarı yeleklilerin de bulunduğu göstericiler ile Fransız polisi arasında zaman zaman arbede yaşandı. Polis kalabalığa gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti.

Özellikle gazeteci sendikaları ve insan hakları dernekleri mensuplarının destek verdiği genel güvenlik yasasını protestolarında,  gösteriler sırasında gazetecilerin ve Frsansız vatandaşların polisleri ellerindeki kamera ve cep telefonları ile video çekimi yaptıkları gözlendi.

Tartışmalı bir metin

Protestolara neden olan  genel güvenlik yasasının özellikle  24. maddesi. Söz konusu yasa özellikle La République En Marche partisi (LREM) ve müttefiki La Droite Constructive (AGIR) tarafından destekleniyor.

Bu tartışmalı maddeye göre, bir polis memurunun veya bir jandarmanın “yüz görüntüsünün veya başka herhangi bir kimlik unsurunun” yayılması dahilinde bir yıl hapis cezası ve 45.000 Euro para cezası öngörüyor. Maddeye göre güvenlik kuvvetlerinin “fiziksel veya zihinsel bütünlüğünü zayıflatmayı” hedefleyen görüntüler cezalandırılacak.

Polis şiddeti yayımlanamayacak

İnsan Hakları Ligi, Uluslararası Af Örgütü ve Sınır Tanımayan Gazeteciler gibi diğer kuruluşlarla birlikte bu miting için çağrıda bulunan gazeteci sendikaları, yasanın gazetecilerin ve vatandaşların polisleri hareket hâlindeyken video çekimi yapmalarını ve örneğin polis şiddetinin belgelenmesini engelleyeceğine vurgu yapıyor.

Yasayı protesto görsterileri sadece Paris’le sınırlı kalmadı  birkaç şehirde düzenlenen protestolara binlerce gösterici katıldı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş