Gündem

SIAN Eski Örgüt Üyesi: “Örgütten Ayrıldım Ama Müslümanlara Tepkim Sürüyor”

Norveç'te İslam düşmanı ve aşırı ırkçı örgüt SIAN'ın yönetici kadrosundan Lena Marie Andreassen, örgütten ayrıldığını açıkladı. Norveç devlet televizyonunun haberine göre Andreassen'in pandemi sürecinde maske kullanması, bardağı taşıran son nokta oldu.
31 Aralık 2020
@Shutterstock

“Norveç’in İslamlaşmasını Durdurun” (Stopp islamiseringen av Norge, SIAN) isimli aşırı ırkçı ve İslam düşmanı örgüte mensup Lena Marie Andreassen, örgütten ayrıldığını açıkladı.

“İSLAM’I YANLIŞ YAŞAYAN MÜSLÜMANLARA TEPKİM SÜRÜYOR”

SIAN örgütünün yönetici kadrosunda olan Andreassen, “Pandemi sürecinde maske kullanıyor olmam, grup içerisinde bardağı taşıran son nokta oldu. Çünkü SIAN grubu tüm bu yaşananların bir komplo teorisinden ibaret olduğunu savunuyor.” dedi. Norveç’in farklı kentlerinde Kur’ân-ı Kerîm sayfalarını yırtarak ve yakarak gündeme gelen örgütün, çok aşırıya gittiğini belirten Andreassen, “Gösterilerde Kur’an’ın yakılmasına karşıydım. Bu yüzden de bir süredir grup içerisinde üzerime geliniyordu. Nefret eylemlerini ve söylemlerini desteklemiyorum. Örgütten ayrıldım ama İslam’ı yanlış yaşayan Müslümanlara tepkim sürüyor.” dedi.

“BU TÜR GRUPLAR İNSANLARIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ELİNDEN ALIYOR”

Andreassen, insanları SIAN ve benzeri radikal gruplara karşı uyarmayı da ihmal etmedi, “Bu tür gruplar insanların özgürlüğünü elinden alıyor. Ben ise özgürlüğümü geri aldım. Hiçbir şey için geç değil.” ifadelerini kullandı.

İslam Toplumu Milli Görüş (ISMG) Norveç Kurumsal İletişim Başkanı Mehmet Temel, SIAN grubunun gösterilerine katılımın az olduğunu ve örgütün Kur’ân-ı Kerîm sayfalarını yakarak, toplumda infial oluşturmak istediğini belirtti. SIAN’ın faaliyetlerinin ve gösterilerinin medya tarafından sansasyonel haber kapsamında değerlendirilmekte olduğunu ifade eden Temel, “Norveç toplumu ve yöneticileri bu grubun arkasında durmuyor.” dedi. (fy)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş