Toplum

Brüksel Hitabet Yarışmasını La Vertu İslam Okulu Öğrencileri Kazandı

Brüksel parlamentosunun okullar arasında düzenlediği hitabet yarışmasını, La Vertu (Erdem) okulu öğrencilerinden Assia ve Zineb kazandı. Yarışma ile, öğrencilerin bir konuya hazırlanarak öz güvenleri ile fikirlerini ortaya koyma ve kendi fikirlerini savunabilme kabiliyeti kazanmaları amaçlanıyor.
TALHA İNAM
14 Haziran 2021
Brüksel İslam okulu La Vertu (Erdem) okulu öğrencileri, Brüksel Başkent Bölge Parlamentosunun Fransızca kanadı tarafından düzenlenen okullar arası hitabet yarışmasını yarışmasını kazandı. @SPRB @Yannick Coppens

Belçika Brüksel Başkent Bölge Parlamentosunun Fransızca kanadı tarafından düzenlenen okullar arası hitabet yarışmasında Brüksel İslam okulu La Vertu (Erdem) okulu öğrencileri birinci oldu. Okulun öğrencileri olan Assia ve Zineb soruya, “İnsanların yönetilmeye ihtiyacı yoktur” tezi ile cevap verdi.

Assia ve Zineb Brüksel Başkent Bölge Parlamentosu Hitabet Yarışmasını kazanan ilk Müslüman öğrenci oldu. La Vertu İslam okulu Brüksel’in Schaarbeek kentinde 2013 yılında hizmete girdi. Okul Belçika İslam Federasyonu (BIF) tarafından yönetiliyor.

Öğrencilerin bir konudaki fikirlerini sağlam temellere dayandırarak dinleyenleri ikna edecek şekilde öz güven kazandırmayı amaçlayan hitabet yarışmasına Brüksel’deki orta okulların 5. ve 6. sınıf öğrencileri katılıyor. 150’den fazla öğrencinin katıldığı bu seneki yarışma iki ayda tamamlandı. Yarışmanın finali Brüksel Başkent Bölge Parlamentosunun Fransızca kanadında yapıldı.

Hitabet yarışmasının jüri heyetinde şu isimler yer aldı: Aurélie Swiri, lise Fransızca öğretmeni ve Eloquentia Bruxelles 2021’in galibi; Oussama Benali, komedyen; Magali Plovie, Fransızca konuşan Brüksel Parlamentosu Başkanı; Siham Najmi, avukat; Min Reuchamps, Louvain Katolik Üniversitesi (UCL) siyaset bilimi profesörü.

Assia el-Khamlichi  ve Zineb Moussaoui “İnsanların yönetilmeye ihtiyacı var mı?” sorusunu tartıştı.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş