Toplum

Çeyrek Asırlık Çalışma: 25. Yılında Açık Cami Günü

Almanya’da her yıl 3 Ekim’de yapılan Açık Cami Günü 25. yılı dolayısıyla bu sene camiler “25. Yılda Açık Cami Günü – Dünden Bugüne Camiler” ana teması ile kapılarını açıyor.
21 Eylül 2021

Almanya’daki camiler Açık Cami Günü programları ile kapılarını bu sene 25. kez açıyor. Ülke çapında yaklaşık 1000 caminin Açık Cami Günü organizasyonunda bulunacağı açıklandı.

Açık Cami Günleri Almanya’da her yıl 3 Ekim gününde yapılıyor. Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi’nin (KRM) ilanına göre bu sene camiler “25. Yılda Açık Cami Günü – Dünden Bugüne Camiler” ana teması ile kapılarını açacak.

Cami Hizmetlerin Arkasındaki Fedakar İnsanlar

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Açık Cami Günü Koordinatörü Ali Mete konunun arka planına dair şunları ifade etti: “Bu senenin ana konusu camiler ve bu camilerde emeği geçen insanlardır. Açık Cami Günü’nde camilerin son 25 değil 60 yıldır Almanya’daki gelişimlerini, gitgide artan hizmet alanlarını ve bütün bu hizmetleri mümkün kılan gönüllü insanları anlatmak istiyoruz.”

Almanya’da Açık Cami Günleri 25. yılında

İki Milyon Ziyaretçi Ağırlandı

25 yıldır her yıl aynı günde yapılan programla, camiler ve Müslümanlar hakkında bilgi edinmek isteyen gayrimüslimlerle doğrudan iletişime geçiliyor.

Geçmiş 25 yılda 2 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan camiler bu sene de doğrudan kendilerini tanıtma imkânı bulacak. “Geriye bakacak olursa son 25 yılda Açık Cami Günü’nde iki milyondan fazla ziyaretçi camilerde ağırlandı ve milyonlarca görüşme yapıldı. On binlerce cami tanıtımı esnasında milyonlarca soru cevaplandı.” diyen Ali Mete bu hizmetin bir parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi 25. yıl dolayısıyla bir de tanıtım mecmuası yayımladı.

KRM adına PLURAL Yayınevi tarafından hazırlanan mecmuada, camilerin geçmişteki durumu ile geleceğe bakışları ortaya konulurken ayrıca, kilise temsilcileri, yerel siyasetçiler ve camiye ziyarete gelenlerle yapılan röportajlar da yer alıyor.

Açık Cami Günü geçen sene olduğu gibi bu yıl da pandemi koşulları nedeni ile maske mesafe kurallarına uyularak yapılacak. http://tagderoffenenmoschee.de/ sayfasından programla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak mümkün.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş