Gündem

Yolsuzlukla Suçlanan Avusturya Başbakanı Kurz İstifa Etti

Avusturya’da "rüşvet, yolsuzluk ve güveni kötüye kullanma" suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan Başbakan Sebastian Kurz, görevinden istifa etti.
10 Ekim 2021
Avusturya'da eski Başbakan ve Halk Partisi (ÖVP) Genel Başkanı Sebastian Kurz, siyaseti bıraktığını açıkladı. @Shutterstock

Merkez sağcı Avusturya Halk Partisi (ÖVP) Genel Başkanı da olan Kurz, düzenlenen basın toplantısında, mevcut hükûmetin ortağı Yeşiller Partisi’nin kendisiyle koalisyonu sürdürmek istemediğini ancak salgın, ekonomik durum ve alınan yeni kararların hayata geçirilmesi için ülkenin istikrara ihtiyaç duyduğunu söyledi. Başbakan Kurz, Yeşillerin bu yaklaşımının ardından ÖVP yönetiminden çalışmalarını sürdürmelerini istediğini ve Başbakanlık görevine, hâlihazırdaki Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg’i önerdiğini bildirdi.

Schallenberg’in önemli bir siyaset adamı olduğunu kaydeden Kurz, kendisinin ise parti genel başkanı ve parti meclis başkanı olarak mecliste mücadelesini sürdüreceğini söyledi. Öte yandan Yeşiller Partisi lideri Werner Kogler, 9 Ekim’de yaptığı açıklamada, Kurz ile yola devam etmek istemediklerini, ÖVP’nin sorumluluk alarak yeni bir ismi başbakanlık için önermesi gerektiğini duyurmuştu.

Muhalefet istifayı yeterli görmüyor

Ülkede 6 Ekim’den beri yaşanan hükûmet krizi eski başbakanın geri adım atmasıyla rahatlamış gibi görünse de muhalefet, “Kurz’un parti başkanlığını sürdürecek olmasının yolsuzluk suçlamalarına yol açan ‘Kurz düzeninin’ devam edeceği anlamına” geldiği eleştirisinde bulundu.

Ana muhalefet Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) Genel Başkanı Pamela-Rendi Wagner, ÖVP’nin iktidarda kalmak için Kurz’u kurban ettiğini, merkez sağcı partinin iktidarda kalmak için 35 yıldır aynı taktiği kullandığını söyledi.

“Gölge başbakan Kurz”

Wagner, Kurz’un istifasının özünde çok da bir anlam ifade etmediğini, parti genel başkanı olarak “gölge başbakan” olarak “Kurz düzeni” olarak adlandırdığı sistemin devam ettirileceğine dikkati çekerek, şu anki hükûmetin geleceğini parlak görmediğini kaydetti.

Yeni Avusturya Partisi (NEOS) Genel Başkanı Beate Meinl-Reisinger de Kurz’un istifa kararının gecikmiş bir adım olduğunu belirterek, parti başkanı olarak hâlâ iplerin eski başbakanın elinde bulunduğunu, sahne arkasından iktidarı yönetmeye çalışacağını ileri sürdü.

Savcılık, Başbakan Kurz hakkında soruşturma başlatmıştı

Savcılık; rüşvet, yolsuzluk ve güveni kötüye kullanma suçlamalarıyla Başbakan Kurz hakkında soruşturma başlatmıştı. Savcılık, ülkede 2016-18 döneminde Kurz ve partisinden bazı isimlerin Maliye Bakanlığının bütçesini kullanarak bir gazete ve düşünce kuruluşuna para aktardığı iddiasını soruşturuyor. Söz konusu basın organları marifetiyle Kurz ve partisi lehine kamuoyu yoklamalarının sonuçlarının manipüle edildiği iddiası da soruşturma kapsamında yer alıyor. Soruşturma nedeniyle 6 Ekim çarşamba günü, emniyet güçleri, Başbakanlık başta olmak üzere Kurz’un başında bulunduğu ÖVP genel merkezi ve Maliye Bakanlığında aramalar yapmıştı. (AA)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş