Toplum

Almanya’da Trafik Cezaları Yüzde 100 Artırıldı

Almanya’da trafik cezaları en az yüzde 100 artırıldı. Şehir içi ve şehir dışı hız sınırı aşımı ile, kurtarma şeridi açmayanların cezaları daha da artırıldı.
12 Ekim 2021
Almanya'da trafik cezaları en az yüzde 100 artırıldı. Yollarda kurtarma şeridi ihlallerinin cezası da katlandı. @shutterstock

Almanya’da trafik cezaları yüzde 100 artırıldı. Almanya Eyaletler Meclisi’nin aldığı son karara göre, hız sınırını aşanlarla yanlış park edenlere verilecek olan cezalar artırıldı. Ancak, ehliyetlere el koyma şartlarında bir değişiklik yapılmadı. Karar, ulaştırma bakanlığının yayımlayacağı genelge ile yürürlüğe girecek.

Yeni Trafik Cezaları ve Aşırı Hız

Almanya’daki yeni trafik cezaları uygulamasına göre, yerleşim yeri ve şehir dışı hız sınırlarını aşanlar en az yüzde 100 daha fazla ceza ödeyecekler.

Örneğin yerleşim yerlerinde hız sınırını 10 kilometreden fazla aşanlar bundan sonra 25 Euro yerine şimdi 50 Euro ceza ödeyecekler. Yerleşim yeri hız sınırını 30 kilometre aşanlar ise 100 Euro yerine 260 Euro ödeyecekler. Hız sınırının 40 kilometreyi aşması durumunda ise 400 Euro ceza ödenecek.

Yerleşim yeri dışındaki hız sınırı aşımında ise cezalar da artırıldı. Yerleşim alanları dışında hız sınırını 10 kilometre aşanlar, 20 Euro yerine şimdi 40 Euro ödeyecekler. Hız sınırının 20 kilometreden fazla aşılması durumunda ise en az 100 Euro ceza kesilecek.

Kurtarma Şeridi Açmayanlar

Trafik sıkışıklığında kurtarma şeridi açmayanlarla 200 Euro ceza ödeyecekler. Ek olarak 2 ceza puanı alacaklar ve ehliyetlerine 1 ay el konulacak. Aynı şekilde kurtarma şeridinden gidenler de en az 240 Euro ödeyecek.  2 ceza puanı alacak ve ehliyetlerine 1 ay el konulacak.

Yanlış Park Cezaları Katlandı

Durma ya da park yasağı olan yerlerde par edenler 25 Euro ceza ödeyecek. Park süresi uzadıkça cezalar da katlanacak. Ambulans, itfaiye ve polis araçlarının giriş ve çıkışını engelleyecek şekilde park edenler 100 Euro ceza alacak. Aynı şekilde yaya ve bisiklet yolunu engelleyenler de 80 Euro ödeyecek. Bu kişiler ayrıca 1 ceza puanı alacak.

E-Oto ve Kullan-Bırak Araç Yerlerine Park Cezası

Yeni trafik cezalarına elektrikli otolarla Kullan-Bırak (car sharing) araçlarla için ayrılan dolum ya da park yerlerine yapılan parklar da ceza listesine alındı. Buralara park cezası 55 Euro olacak.

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş