Gündem

Almanya Korona Tedbirlerini Kademeli Olarak Kaldıracak

Almanya korona tedbirlerini kademeli olarak kaldırmanın planlarını yapıyor. İlk olarak dükkanlarda ve lokantalarda 2G Plus kuralı kaldırılacak.
15 Şubat 2022
Almanya korona kısıtlamalarını kademeli olarak kaldırmanın planlarını yapıyor. @shutterstock

Almanya’da federal hükümet ve eyaletler korona salgını dolayısıyla alınan tedbir ve kısıtlamaları kaldırma planı yapıyor. Hükümetin korona uzmanlar konseyi kısıtlamaların nasıl kaldırılacağı ile ilgili olarak bir rapor hazırladı. Rapor yarın yapılacak olan federal ve eyalet hükümetleri konferansında ele alınarak değerlendirilecek.

Korona uzmanlar konseyi, hükümete, omikron varyantında günlük vaka sayılarının önümüzdeki haftadan itibaren düşmeye başlayacağını belirterek, kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmasını tavsiye etti.

Korona zirvesinde konuşulması beklenen pandemiyle mücadele ile ilgili hazırlanan 8 sayfalık rapor da açıklandı. Rapora göre hükümet 20 marttan itibaren aşamalı olarak kısıtlamaları kaldırmayı planlıyor. Raporda, “İlkbaharın başı, 20 Mart 2022’den itibaren sosyal, kültürel ve ekonomik hayata getirilen kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

3 Aşamalı Plan

Almanya korona kısıtlamalarının kaldırılması için 3 aşamalı bir plan uygulamak istiyor. İlk aşamada perakende satış yapan dükkan ve işyerlerinde 2G Plus kuralı kaldırılacak.

Mart ayı başından itibaren lokanta ve kafelere sadece aşı olanlar değil, aynı zamanda aşı olmadığı hâlde negatif test sonucu ibraz edenler de girebilecek.

İç mekanlarda salon kapasitesinin yüzde 40’ı kullanılacak, özel buluşmalarda 20 kişi bir araya gelebilecek.

Açık alanlarda kapasitenin yüzde 60’ı kullanılacak en fazla 25 bin kişi açık alanda bir araya gelebilecek.

Maske kullanımı ise devam edecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş