Gündem

Hollanda Irkçı PEGIDA’nın Cami Önünde Domuz Mangalı’nı Yasakladı

Hollanda'da İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketinin, ramazanda iftar saatlerinde cami önlerinde mangallı eyleminin ilki yasaklandı.
02 Nisan 2022
İslam düşmanı hareket, cami önlerinde iftar vakti domuz mangalı partisi yapmak istiyordu. @aa

Irkçı ve İslam düşmanı bir hareket olan Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketinin ramazan ayında cami önlerinde domuz mangalı eyleminin ilki Schiedam Belediyesi tarafından yasaklandı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, PEGIDA’nın 5 Nisan’da Hollanda Diyanet Vakfına bağlı Muradiye Camisi önünde iftar saatlerinde yapmak istediği mangallı eyleme izin verilmediği bildirildi.

Açıklamada, belediye başkanının aldığı bu kararın, PEGIDA’nın alternatif olarak önerdiği kentteki diğer bir caminin önünde mangallı eylem yapma teklifi için de geçerli olduğu ifade edildi.

Eyleme izin verilmemesi gerekçesinin, asayiş ve trafik güvenliği olduğu kaydedilen açıklamada ayrıca, Belediye Başkanı’nın, ramazanda bir cami önünde mangalda veya mikrodalga fırında et pişirmeyi gereksiz yere provokatif bir eylem olarak gördüğü aktarıldı.

Açıklamada, eylemin, diğer gösteriler gibi belediye binası önünde yapılabileceği bilgisi paylaşıldı.

PEGIDA hareketinden yapılan açıklamada, ülke genelinde 12 kentte ramazanda iftar saatlerinde cami önünde mangallı eylem yapılacağı, 5 eylem için belediyelere izin başvurusu yapıldığı belirtilmişti. (aa)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş