Dünya

İsrail Polisi, Baskın Düzenlediği Mescid-i Aksa’dan Çekildi

İsrail polisi, sabah namazından sonra baskın düzenlediği Mescid-i Aksa'da, bir grup Filistinlinin sığındığı Kıble Mescidi çevresinden çekildi.
18 Nisan 2022
İsrail polisi, baskın düzenlediği Mescid-i Aksa'dan çekildi. @aa

İsrail polisi, sabah saatlerinde Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskının ardından Kıble Mescidi’ne sığınan Filistinli gruba müdahale etmeden alandan çıktı. Kıble Mescidi’ne sığınan Filistinli gençlerin oluşturduğu gruplar, polisin çekilmesinin ardından tekbir getirerek, sloganlar atarak ve havai fişek patlatarak kutlama yaptı. Öğlen namazı için Mescid-i Aksa’ya gelen yüzlerce kişilik grup, sloganlarla gençlere eşlik etti.

Yüzden fazla Fanatik Yahudi yerleşimcinin, gruplar hâlinde İsrail polisinin denetiminde Mescid-i Aksa’ya gerçekleştirdiği baskınlar ise 17 Nisan’da yerel saatle 10.00’da bitti. İsrail polisinin, Yahudi yerleşimciler çıkınca kapıları açmasının ardından yüzlerce Filistinli Mescid-i Aksa’ya geldi. Filistinliler, İsrail işgali karşıtı sloganlar attı. İsrail polisi bir süre Kıble Mescidi yakınındaki Filistinlileri bölgeden uzaklaştırdı.

Dünya | 15 Nisan 2022 İsrail Polisi Mescid-i Aksa’ya Baskın Düzenledi: Yaralılar Var 15 Nisan 2022

İsrail polisi gençlerin girişini engelliyor

Öte yandan İsrail polisinin Eski Şehir ve Mescid-i Aksa çevresindeki yoğun güvenlik önlemleri devam ediyor. İsrail polisi, Filistinli genç erkeklerin Aksa’ya girişine izin vermiyor.

Kudüs İslami Vakıflar Dairesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Hamursuz Bayramı’nda İsrail polisinin gözetiminde 545 fanatik Yahudi yerleşimci gruplar hâlinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi. Mescid-i Aksa Vakfı Müdürü Şeyh Ömer el-Kisvani, yaptığı açıklamada, İsrail polisinin yerel saatle 07.00 sularında Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediğini ve avluda bulunan herkesi dışarı çıkardığını söyledi.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa, içerisindeki Kıble Mescidi ve Kubbetüs Sahra’yı kuşattığını aktaran Kisvani, polisin Esbat Kapısı ve Avlu’da bulunanlara şiddet uyguladığına işaret etti. Kisvani, Kıble Mescidi içinde bulunanların hoparlörden anonslar yapması üzerine polisin ses odasını bastığını ve sesi kesmek için kabloları kestiğini aktardı. Kisvani, İsrail polisinin fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyebilmesi için bu yöntemlere başvurduğunu ekledi. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş