Toplum

Almanya’da Uzmanlar Açıkladı: Gayrimenkul Fiyatlarındaki Patlama Sona Eriyor!

Almanya’da uzmanlar, gayrimenkul fiyatlarında 10 senedir devam eden artışlarda sona gelindiğini belirtti.
08 Haziran 2022
@aa

Almanya’da gayrimenkul fiyatlarında 10 senedir devam eden artışlarda sona geliniyor. Alman Kiracılar Derneği, planlanan kira artışlarını göz önünde bulundurarak kiracıların daha iyi korunması noktasında baskı kuruyor. Buna göre uzmanlar Almanya’da gayrimenkul fiyatlarında dönüm noktasına gelindiğini belirtiyor.

Gelecek 3 ay dönüm noktası olacak

Uzmanlar, artan faizler nedeniyle gayrimenkule ilginin gelecek dönemde azalacağını belirtti. Son dönemde tüketicilerin, faizler daha da artmadan gayrimenkul sahibi olmak için hızlı davrandığını fakat gelecek üç ayın gayrimenkul piyasası için bir dönüm noktası olacağının altını çizdi.

“artan faizlerle birlikte tüketiciler de piyasadan peyderpey çekilecek”

Alman Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü IW uzmanlarından Michael Voigtländer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Şu kesin ki artan faizlerle birlikte tüketiciler de piyasadan peyderpey çekilecek.” diye kaydetti. Almanya’nın en büyük bankalarından Deutsche Bank yetkilileri de gayrimenkul piyasasındaki fiyat artışlarında sona gelindiğini belirtirken, 2024 ile birlikte bu fiyatların tekrardan normal seyrine döneceğinin tahmin ettiklerini ifade etti.

Almanya’da geçtiğimiz yıllarda özellikle büyük kentlerde gayrimenkul fiyatlarında büyük patlama söz konusu. Yoğun talep ve düşük faiz nedeniyle artan fiyatlar rekor seviyelere ulaştı.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş