Toplum

Almanya’da 2 Haftalık Ücretli Babalık İzni 2024 Yılında Çıkacak

Almanya’da yeni çocuğu olan babalara verilecek olan 2 haftalık ücretli babalık izni, 2023 yılında yasalaşmayacak. Yasa 2024 yılına ertelendi.
28 Kasım 2022
Almanya'da babalar için öngörülen 2 haftalık ücretli babalık izni 2024 yılına kaldı. @shutterstock

Almanya’da ücretli iki haftalık babalık izni 2024 yılında çıkacak. Federal hükümetin koalisyon protokolünde yer alan ücretli 2 haftalık babalık izninin 2023 yılında yasalaşması planlanmıştı.

Federal Aile Bakanı Lisa Paus hükümetin gelecek yıl yeniden düzenlemeyi planladığı Anneliği Koruma Yasası’nın (Mutterschutzgesetz / MuSchG) ve bu yasayla birlikte 2 haftalık ücretli babalık izninin 2024 yılına sarktığını açıkladı.

Federal Aile Bakanı Lisa Paus babaların yeni doğan çocukları ile daha fazla ve hemen doğum sonrasında en erken zamanda vakit geçirebilmelerini öngören yeni tasarıyla ücretsiz babalık izni süresinin 15 gün olacağını bildirdi.

Bu durumun genelgeler yerine yasayla düzenleneceğini de bildiren Bakan Lisa Paus, ayrıca hâlen yürürlükte bulunan ücretli annelik izninin babalara devredilmesinin genişletileceğini ve şartlara göre daha da uzatılmasının planlandığını da söyledi.

İş ve aile uyumunu güçlendirmeyi hedefleyen yasanın ise gelecek seneye sarkacak. Bakan Lisa Paus yasanın bir yıl ertelenmesine gerekçe olarak özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin içinde bulunduğu mali sıkıntıları gösterdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş