Toplum

“Müslümanların Haşema ile Denize Girmesi Kabul Edilemez”

İtalya'da aşırı sağcı Belediye Başkanı Anna Maria Cisint'in, Müslümanların "giyinik" şekilde denize girip yüzmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.
20 Temmuz 2023
@shutterstock

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, aşırı sağcı Lig Partisi’nden olan Monfalcone Belediye Başkanı Cisint, Müslüman toplumuna gönderdiği açık mektupta, şu ifadelere yer verdi:

“Denize kıyafetlerle girme alışkanlığına sahip Müslüman yabancıların bu davranışları kabul edilemez. Bu uygulama, denize girenler arasında şaşkınlığa yol açan, edep ve hijyen açısından tahammül edilemeyecek sonuçları doğuran bir uygulamadır. Bizden farklı bağlamlardan gelenlerin, kurallara uygun hareket etme yükümlülüğü vardır.” Cisint’in bu sözleri, ülkede polemiğe yol açarken, farklı kesimler bu açıklamaya tepki gösterdi.

Gündem | 27 Haziran 2023 İtalya’da Camilere Kısıtlama Getiren Yasa Teklifi Tepki Çekti 27 Haziran 2023

Belediye Başkanı’na tepkiler çığ gibi büyüdü

İtalya İslam Toplumu ve Organizasyonları Birliği (UCOII) Başkanı Yasine Laframe, Monfalcone Belediye Başkanı’nın Müslüman kadınların yüzmesini yasaklamak istediğini savundu.

Laframe, Cisint’i eleştirerek, şunları kaydetti: “Bu kadınlar giyimlerinden ötürü eziyet görmeden nerede rahat edebilirler? İtalya’da kadınlar istedikleri gibi giyinebilir ama Başkan için bu pek öyle değil. Başkan’a soruyorum; bir grup Finlandiyalı sarışın ve mavi gözlü gelip dalgıç kıyafetleriyle Monfalcone’de yüzmek istese edep açısından bir sorun teşkil eder mi?” dedi.

“Müslümanlarla sorunu var”

Anna Maria Cisint’in, Müslümanların Monfalcone’deki varlığıyla ilgili bir sorunu olduğu söyleyen Laframe, “Müslümanlar da dahil herkesin belediye başkanı olmayı içeren kurumsal bir rolü olduğunu unutmamalıdır. Ayrıca Müslüman kadınlar, kıyafetleriyle denize girmez, mayoyla aynı malzemeden olan tesettür mayo kullanırlar.”

“herkes dilediği gibi denize girebilir”

İtalya’nın turistik yerlerinden olan Ischia Adası’nın Belediye Başkanı Enzo Ferrandino da Monfalcone Belediye Başkanı Cisint’e katılmadığını belirterek, “Deniz kenarında da hoşgörülü olmamız gerektiğini düşünüyorum. Kamusal edebe saygılı olunuyorsa herkes dilediği gibi denize girebilir. Dürüst olmak gerekirse üzerimde giysilerle yüzmekte yanlış bir şey görmüyorum. İki nesil önce anneannem de böyle yapıyordu. Ischia sularına kıyafetle girmesine yasak getirmem.” ifadelerini kullandı.

Ülkenin plajlarıyla ünlü Rimini kentinin Belediye Başkanı Jamil Sadegholvaad da Cisint’in açıklamasının “harika bir fikir” gibi görünmediğini, herkesin denizin keyfini en iyi hissettiği şekilde çıkarması gerektiğine inandığını kaydetti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş