Gündem

Almanya’da İslam Karşıtı Aşırı Sağcı AfD Partisinin Yasaklanması İstendi

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Federal Meclis Milletvekili Marco Wanderwitz, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisinin yasaklanmasını istedi.
19 Temmuz 2023
@shutterstock

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Federal Meclis Milletvekili Marco Wanderwitz, Hristiyan Birlik Partileri (CDU-CSU) milletvekillerine gönderdiği mektupta, “Aşırı sağcı, radikal olmaları ve özellikle doğu eyaletlerinde bu tehlikenin büyüklüğü nedeniyle uzun zamandır bu yasağı savunuyorum.” ifadesine yer vererek, AfD’nin yasaklanması çağrısında bulundu.

Gündem | 14 Haziran 2023 Aşırı Sağ Almanya’da Yükseliyor! AfD İkinci Büyük Parti Oldu 14 Haziran 2023

Farklı bir almanya istiyorlar

Almanya’da önceki hükümetin doğu eyaletleri sorumluluğu görevinde de bulunan Wanderwitz, “AfD’ye oy verenlerin büyük bir kısmı tam da radikal sağcı bir parti olduğu ve radikal sağcı programını paylaştıkları için bu partiye oy veriyor. Bu insanlar farklı bir ülke istiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

yasaklanması için koşullar oluştu

Wanderwitz, Almanya genelinde yüzde 20, eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerde yüzde 30’un üzerinde oy alması beklenen AfD’nin ülke için bir tehdit ve tehlike oluşturduğunu ifade etti. Alman milletvekili, AfD’nin yasaklanması için gerekli tüm koşulların mevcut olduğunu da savundu.

Ülkede 2021’de düzenlenen genel seçimlerde oyların yüzde 10,3’ünü alan AfD, şu anda 736 sandalyeli Federal Meclis’te 78 milletvekili ile temsil ediliyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş