Toplum

IGMG Genel Sekreteri Ali Mete: “Müslümanlara Yönelik Saldırıların Artması Endişe Verici”

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete, Müslümanlara yönelik saldırılar ve İslam düşmanlığının Müslüman toplumunu endişelendirdiğini söyledi.
14 Ağustos 2023
IGMG Genel Sekreteri Ali Mete @camiahaber

Müslümanlara yönelik saldırılar ve İslam düşmanlığı konusunda açıklama yapan İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete, Almanya Federal Hükûmeti, Sol Parti tarafından mecliste kendilerine yöneltilen bir soru vesilesiyle konuya dair 2023 yılının ilk yarısının verilerini paylaştı. Federal Hükûmet’in İslam düşmanlığı kaynaklı saldırı vakalarına dair paylaştığı resmî veriler gerçek tabloyu olduğundan farklı yansıttığını söyledi.

“Gerçek rakamlar çok daha fazla”

Müslümanlar ve Müslümanlara ait kuruluşlar her gün Müslüman karşıtlığı kaynaklı saldırı vakalarıyla karşı karşıya kaldığını söyleyen IGMG Genel Sekreter Ali Mete, “Federal Hükûmet’in bildirdiği sayılara göre 2023 yılının ilk yarısında bu türde 250 saldırı kaydedildi, bu da geçtiğimiz yılın ilk yarısına göre 100 saldırının daha gerçekleştiğini gösteriyor. Ancak gerçek rakam bundan çok daha fazla çünkü tutulan istatistikte büyük eksiklikler söz konusu; hatta medyada haberi yapılan saldırıların bile istatistikte yer almadığı görülüyor” ifadelerini kullandı.

“Müslümanlara yapılan Saldırıların aydınlatılma oranı çok düşük”

İslam düşmanlığı kaynaklı saldırıların kayıt altına alınması sürecinde hâlâ büyük eksiklikler olduğunu ve bu durumun düzeltilmesi gerektiğini söyleyen Mete, sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğru adımları atıp netice alabilmek için güvenilir rakamları ortaya koymak elzem bir durumdur. İslam düşmanlığı kaynaklı saldırı vakalarının tespit edilip istatistiksel kaydının yapılmasındaki aksaklıklardan daha kötü durumda olan bir husus varsa o da bu türden saldırıların aydınlatılma oranıdır” dedi.

Müslümanların güvenlik hissi büyük ölçüde zedeleniyor

Saldırı vakalarının artmasına rağmen vakaların aydınlatılma oranı korkunç derecede düşük olduğunu için ceza hukukun caydırıcılık etkisi ortadan kalktığını söyleyen Mete, “Almanya’da yaşayan milyonlarca Müslüman’ın güvenlik hissi büyük ölçüde zedeleniyor. Siyasete bir kez daha Müslüman karşıtı ırkçılık konusunun üzerinde hassasiyetle durması, Müslümanların Almanya’da kendilerini günlük hayatta güvende hissetmelerini sağlayacak gerekli tedbirleri alması çağrımızı yineliyoruz.

Ali Mete son olarak, Camilere her gün tehdit mektupları yollanmasına, taş ve molotofkokteyli atılmasına, Müslümanların sokak ortasında saldırıya uğramalarına müsaade edilemeyeceğini söyledi.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş