Gündem

Almanya’da İslam Karşıtı Suçlar 1 Yılda 2 Kat Arttı!

Almanya’da Ocak-Haziran döneminde 258 İslam düşmanı suçun işlendiği, bu sayının geçen yılın aynı dönemine göre artış gösterdiği bildirildi.
14 Ağustos 2023
@shutterstock

Almanya’da Evangelische Pressedienst adlı medya kurumunun, Alman hükümetinin, Sol Partinin soru önergesine verdiği yanıta dayandırdığı habere göre, Almanya’da haziran sonuna kadar 258 İslam karşıtı suç kayda geçti. Bu sayı, 2022’in aynı döneminde 142 olarak tespit edildi.

Yılın ilk yarısında işlenen İslam düşmanı suçlar kapsamında yapılan saldırılarda 17 kişi yaralandı. Söz konusu suçların büyük bölümü aşırı sağcılar tarafından işlendi.

“güvenlik kurumlarının failleri tespit etmesini bekliyoruz”

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Teşkilatı Genel Başkan Kemal Ergün, Almanya’da Müslümanların kurumlarına ve camilere yapılan saldırıların faillerinin ortaya çıkarılma oranının son derece düşük olduğunu vurgulayarak, “Bu ciddi bir problem. Devletin güvenlik kurumlarının elde edilen her delili en ince ayrıntısına kadar inceleyip faillerini tespit etmesini bekliyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

“Müslümanlar toplumun bir parçası”

Almanya İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici ise son dönemlerde camilere yönelik saldırıların yoğunlaşmasının kendilerini tedirgin ettiğini belirtti. Kesici, “Beklentimiz yetkililerce Müslümanlara sahip çıkılması. Toplantılarda Müslümanların toplumun bir parçası olduğu ve bir tehlike oluşturmadığını beyan etmeleri bizim için yararlı olur.” şeklinde konuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş