Gündem

BM, İtalya’ya Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Çağrısı Yaptı

Birleşmiş Milletler, İtalya'ya toplumda ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele için "daha fazla çaba gösterme" çağrısında bulundu.
05 Eylül 2023
@shutterstock

Birleşmiş Milletler (BM) Irk Ayrımcılığının Önlenmesi Komitesi (CERD) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Komitenin İtalya ve Hırvatistan ile ilgili bulgularına yer verildi. Açıklamada, İtalya’da siyasetçiler ile üst düzey hükümet yetkililerinin medyada ve internet ortamında Afrika kökenliler ve diğer azınlıklara karşı kullandığı nefret söylemi ve ırkçı siyasi söylemlerden endişe duyulduğu belirtildi.

“suçlu bulunanlar cezalandırılsın”

İtalya’ya, nefret söylemi ve ırk ayrımcılığıyla mücadeleye yönelik mevzuatını etkili bir şekilde uygulama çağrısı yapılan açıklamada, ülkedeki tüm nefret söylemi ile ırksal suçların etkili bir şekilde soruşturulması ve resmi statülerine bakılmaksızın suçlu bulunanların cezalandırılması talep edildi.

Gündem | 27 Haziran 2023 İtalya’da Camilere Kısıtlama Getiren Yasa Teklifi Tepki Çekti 27 Haziran 2023

Ülkedeki spor müsabakalarında Afrikalı sporculara yönelik fiziksel ve sözlü saldırılara tepki verilen açıklamada, İtalya’dan, spordaki tüm ırkçı istismarları soruşturması ve sorumlulara yaptırım uygulaması istendi.

“Göçmenler savunmasız hale geldi”

Göçmenleri, sığınmacıları ve mültecileri yaşam ve insan hakları ihlallerine karşı daha savunmasız hale getirdiği belirtilen 2018 tarihli Göç ve Güvenlik Kanunu ile 2023 tarihli “Cutro Kanunu” olarak bilinen son mevzuattan rahatsızlık duyulduğu da açıklamada yer aldı.

göçmenlerin yaşam hakkı korunmalı

Açıklamada, “Denizde arama ve kurtarma operasyonlarına getirilen, kuruluşların göçmenleri, sığınmacıları ve mültecileri kurtarmasını engelleyebilecek yasal kısıtlamalara ilişkin endişe duyuyoruz. İtalya’yı göçmenlere, sığınmacılara ve mültecilere yönelik ayrımcılıkla mücadele etmek ve onların yaşam, güvenlik ve fiziksel bütünlük haklarını korumak için gerekli tüm önlemleri almaya çağırıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan İtalya’dan, göçmenlerin ve sığınmacıların uluslararası korumaya başvurabilmelerini ve mülteci statüsü belirleme prosedürlerine erişimlerini garanti etmesi de talep edildi.

Hırvatistan’da azınlıklara ayrımcılık

CERD tarafından yapılan açıklamada, Hırvatistan’da başta istihdam ve eğitim alanlarında olmak üzere Roman ve Sırp azınlıklara uygulanan ayrımcılıklarından endişe duyulduğu belirtildi.

Hırvatistan’ın, özellikle istihdam ve eğitim alanlarında Ayrımcılıkla Mücadele Yasası’nı tam olarak uygulayarak ve savunmasız gruplara yönelik farkındalık yaratma kampanyaları düzenleyerek, her türlü ırk ayrımcılığıyla mücadele çabalarını yoğunlaştırması tavsiyesinde bulunuldu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş