Gündem

ABD ve AB’den Kosova’nın Sırp Dinarını Yasaklamasına Tepki

ABD ve AB, Kosova'nın Sırp dinarının kullanımını yasaklamasından derin endişe duyduklarını açıkladı. Kosova Merkez Bankası, 1 Şubat itibariyle nakit ödemelerde sadece euronun kullanılacağını duyurmuştu.
05 Şubat 2024
ABD ve AB, Kosova'nın Sırp Dinarını Yasaklamasına Tepki Gösterdi @aa

ABD ve Avrupa Birliği’nin, Kosova’nın nakit ödeme işlemlerinde Sırp dinarının kullanımını yasaklaması ve ülkede Sırbistan’a ait “belediyecilik hizmeti veren” birkaç ofisin polis tarafından kapatılmasından derin endişe duydukları bildirildi.

Gündem | 2 Şubat 2024 Kosova, Sırp Para Birimi Dinarın Kullanımını Yasakladı 2 Şubat 2024

“Sırpların günlük yaşamı olumsuz etkilenir”

AB’den yapılan yazılı açıklamada, söz konusu ofislerin kapatılmasıyla, “şu anda alternatiflerin yokluğu göz önüne alındığında temel sosyal hizmetlere erişimi kısıtlayacağından Kosovalı Sırp topluluğunun günlük yaşamları ve yaşam koşulları üzerinde olumsuz etkileri olacaktır.” denildi.

AB, Kosova’yı gerilimi artırabilecek tek taraflı eylemlerden kaçınmaya ve bu konuları AB’nin kolaylaştırıcılığındaki Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ele alma çağrısında bulundu.

“Etnik gerilimler arttı”

ABD’nin Kosova Büyükelçisi Jeffrey Hovenier de yaptığı yazılı açıklamada, Kosova hükümetinin, Sırp dinarı ve ülkede Sırbistan’a ait “belediyecilik hizmetleri veren” ofislerin kapatılmasıyla ilgili son eylemlerinin etnik gerilimleri gereksiz yere artırdığını bildirdi.

Hovenier’in açıklamasında, “ABD hükümeti, Kosova yetkililerinin Kosova’daki etnik Sırp ve diğer azınlık topluluklarının üyeleri üzerinde doğrudan ve olumsuz etkiye sahip olan son eylemlerinden derin endişe duymaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Sırbistan tarafından finanse ediliyor

Kosova’da, Sırbistan tarafından finanse edilen ve Sırp topluluğunun yaşadığı yerleşim yerlerinde belediyecilik hizmeti veren ofisler, kamu şirketleri, postane gibi kurumlar bulunuyor. Kosova, bu kurumları “yasa dışı” ve “paralel” olarak nitelendiriyor. Kosova polisi, ülkenin çeşitli bölgelerinde bulunan söz konusu kurumların birkaç ofisini geçen hafta kapatmıştı.

Nakit ödemelerde Sırp dinarı kullanımı yasaklandı

Kosova Merkez Bankasının (BQK), Kosova’da nakit ödeme işlemlerinde kullanılabilecek tek para biriminin avro olduğunu düzenleyen yönetmeliği, 1 Şubat’ta yürürlüğe girmişti.

Avro, Kosova’da 2002’den bu yana tek resmi para birimi olarak kullanılsa da ülkede Sırpların çoğunlukta olduğu tüm yerleşim yerlerinde ödeme için Sırp dinarı kullanılıyordu. Ayrıca söz konusu bölgelerde Sırbistan’a ait kurumlarda çalışanların maaşları, emekli maaşları, sosyal yardımlar ve çocuk yardımları da Sırp dinarıyla ödeniyordu.

“Uygulamayı askıya alın”

Kosova’nın Avrupa Entegrasyonu, Kalkınma ve Diyalogdan Sorumlu Birinci Başbakan Yardımcısı Besnik Bislimi, konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, “geçiş aşaması” olarak adlandırdığı süreçte cezai tedbirlere değil, tamamen işletme ve vatandaşların bilgilendirilmesine odaklanacaklarını bildirmişti. Batılı ülkeler, BQK’ye yönetmeliği uygulamayı askıya alması çağrısında bulunmuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş