Toplum

Avrupa’da Ehliyet Yasası Değişiyor: Sürüş Yasağı Tüm Ülkelerde Geçerli Olacak!

Avrupa Parlamentosu, bir sürücünün ehliyetine bir AB ülkesinde el konulmasının, gelecekte tüm AB ülkelerinde de geçerli olması üzerinde anlaşmaya vardı.
07 Şubat 2024

Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri Strazburg’da yaptığı toplantıda, ağır trafik suçları nedeniyle Avurpa Birliği (AB) genelinde ehliyetlerin iptal edilmesi yönünde oy kullandı. Buna göre bir sürücünün ehliyetine trafik ihlali nedeniyle bir AB ülkesinde el konulmasının, gelecekte tüm AB ülkelerinde de geçerli olmasını sağlayacak yeni düzenlemeler üzerinde anlaşmaya varıldı.

hangi durumlarda geçerli olacak?

Planlanan yeni AB yönergesi, hız aşımı yapılması ve alkol veya diğer uyuşturucu maddelerin etkisi altında araç kullanılması durumlarında geçerli olacak. Ayrıca, bir başka kişinin ölümüne veya yaralanmasına neden olan her türlü trafik suçu da bu kapsama dahil olacak.

Toplum | 11 Kasım 2023 Almanya’da Hız Sınırını 26 Km Aşanların Ehliyetine El Konulacak 11 Kasım 2023

ülkeler arası bilgi alışverişi yapılacak

Parlamento üyelerinin isteği doğrultusunda, geçerli bir ehliyeti olmadan araç kullanma eylemi de ciddi trafik ihlalleri listesine dahil edilecek. Bu, alkol etkisi altında araç kullanma veya ölümcül trafik kazalarına neden olma gibi diğer suçlarla aynı kategoriye girecek. Bu tür ihlaller, ehliyetlerin iptal edilmesiyle ilgili ülkeler arası bilgi alışverişini de beraberinde getirecek.

“trafik kazalarının sayısını azaltmaya katkıda bulunacak”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AP Milletvekili Petar Vitanov, “Bu yönergenin, trafik kazalarının sayısını azaltmaya katkıda bulunmasının yanı sıra, vatandaşların AB ülkelerinde sorumlu bir sürüş anlayışına sahip olmalarını güçlendireceğine inanıyorum,” diye kaydetti.

“2050 yılına kadar sıfır trafik ölümü hedefimize ulaşmayı umuyoruz”

SPD’nin Avrupa Parlamentosu’ndaki Trafik Politikası Sözcüsü Thomas Rudner de yaptığı açıklamada, “Yurtdışında da trafik ihlallerini cezalandırma olanağı sayesinde, aşırı hız, alkol kullanımı ve uyuşturucu tüketimi sonucu meydana gelen kaza ve ölüm sayısında önemli bir azalma umuyoruz. 2050 yılına kadar sıfır trafik ölümü hedefimize ulaşmayı umuyoruz,” dedi.

Gündem | 26 Haziran 2023 Almanya’da Ehliyet Değişimini Yapmayanlara Ceza Yazılacak 26 Haziran 2023

mevcut durumda ehliyeti alınan sürücüler diğer ülkelerde araç kullanabiliyor

Mevcut durumda ise AB dışında trafik ihlalleri nedeniyle ehliyeti alınan sürücüler, kendi ülkeleri dahil olmak üzere geri kalan AB ülkelerinde sorunsuz bir şekilde araç kullanmaya devam edebiliyor.

AB üye devletleri ile müzakerelere başlanması planlanıyor

Salı günü üzerinde anlaşmaya varılan uygulama ile birlikte Avrupa Parlamentosu’nun konu hakkında görüşü ortaya konmuş oldu. Bir sonraki adımda nihai yasa metni üzerinde anlaşmaya varmak üzere AB üye devletleri ile müzakerelere başlanması planlanıyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş