Gündem

Fransa’da Maaşlara Zam İsteyen Öğretmenler Greve Gitti

Fransa'da öğretmenler, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve maaş artışı talebiyle greve gitti.
07 Şubat 2024
Fransa'da öğretmenler 'maaşların ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi' talebiyle protesto düzenledi @aa

Fransa genelinde çalışma koşullarına tepki gösteren öğretmenler greve gitti. Öğretmenler, öğrencilerin seviyelerine göre sınıflara ayrılmasını öngören uygulamaya da tepki gösterdi.

Paris’te Edmond Rostand Meydanı’nda toplanan öğretmenler, Eğitim Bakanlığına kadar yürüdü. Eyleme katılanlar, “Öğretmen olduğumu söylediğimde bana ‘iyi şanslar’ temenni edilmesinden bunaldım” ve “Oudea-Castera Eğitimsizsin” yazılı dövizler taşıdı.

Eğitim bakanının istifasını istediler

Eğitim, Gençlik, Spor ve Olimpiyat Oyunları Bakanı Amelie Oudea-Castera’nın istifasını talep eden göstericiler, ortaokulda öğrencilerin seviyelerine göre sınıflara ayrılmasını öngören uygulamaya da tepki gösterdi.

Henüz yürürlüğe girmeyen bu uygulama kapsamında ortaokul 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin, Fransızca ve matematik derslerindeki seviyelerine göre farklı sınıflara ayrılması öngörülüyor.

Öğretmenler maaşlara zam istiyor

Fransa’da 4 eğitim sendikası tarafından Aralık 2023’te ücret ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için eylemler başlatılmıştı.

Tartışmalar, Bakan Oudea-Castera’nın devlet okullarında derslerin öğretmensiz geçtiğini, bu nedenle çocuklarını Paris’te özel okula gönderdiğini açıklamasının ardından daha da artmıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş