İsveç

İsveç’te Kur’an-ı Kerim Yakan Provokatörün Sınır Dışı Edilme Kararı Onaylandı

İsveç’te, Kur'an-ı Kerim yakma provokasyonları gerçekleştiren Iraklı Salwan Momika'nın sınır dışı edilme kararını onaylandı.
08 Şubat 2024
İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakma provokasyonları gerçekleştiren Iraklı Salwan Momika'nın sınır dışı edilmesine karar verildi. @aa

İsveç Göç Mahkemesi, Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonları gerçekleştiren Iraklı Salwan Momika’nın oturum vizesi bittikten sonra sınır dışı edilmesi kararını onadı.

İsveç devlet radyosu SR, Göçmenler Ofisi’nin Momika hakkında aldığı sınır dışı edilme kararını Göçmen Mahkemesi’nin onayladığını duyurdu. Mahkeme, Momika’nın oturma izni başvurusuyla ilgili yanlış bilgi verdiğini ve bu yüzden sınır dışı edilme kararı alındığını açıkladı.

Vizesi bitince sınır dışı edilecek

Göçmenler Ofisi Ekim 2023’te, Momika’nın 16 Nisan 2024’e kadar çalışma ve oturma izninin bulunduğunu, bu tarihten sonra sınır dışı edileceğini duyurmuştu. Momika, karara itiraz edip davayı Göç Mahkemesi’ne götürmüştü.

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e yönelik provokasyonlar

Başkent Stockholm’de Salwan Momika, Kurban Bayramı’nın birinci gününe denk gelen 28 Haziran’da, Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’i ateşe vermişti.

Momika, 20 Temmuz’da da Irak’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde, 31 Temmuz ve 14 Temmuz’da İsveç Parlamentosu önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’i ve Irak bayrağını ayaklar altına almıştı. Momika, 24 Ağustos’ta da Stockholm Camisi önünde tekrar Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

Kur’an-ı Kerim yakılmasını engelleyenler gözaltına alındı

Momika’nın 3 Eylül’de Malmö kentinde, polis korumasında Kur’an-ı Kerim yakması ve onu engellemeye çalışan 15 kişinin gözaltına alınması nedeniyle protestolar düzenlenmişti. Momika son olarak 21 Ekim’de Stockholm’ün merkezinde İsrail’e destek mitingi yaparak Kur’an-ı Kerim ve Filistin bayrağı yakmıştı.

Danimarka’da Kur’an-ı Kerim yakılması yasaklandı

Danimarka Parlamentosu 7 Aralık 2023’te kutsal kitapların yakılmasını ve bu kitaplara saldırıları yasa dışı kılan yasa tasarısı kabul etmişti. Yasayı ihlal edenlere para cezası ya da iki yıla kadar hapis verilebileceği açıklanmıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş