Gündem

Norveç Başbakanı Store: Filistin Devletini Tanımaya Hazırız

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, Filistin devletini ve Birleşmiş Milletler'deki yerini tanımaya hazır olduklarını ifade etti.
13 Nisan 2024

İspanya ve İrlanda’nın ardından Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store’de Filistin devletini tanımaya hazır olduklarını bildirdi. İsrail’in Gazze’ye saldırılarından sonra Fransa, Belçika ve İngiltere Filistin devletinin tanımasına yeşil ışık yakmıştı.

Gündem | 2 Nisan 2024 İspanya, Filistin Devletini Yazdan Önce Tanıyacaklarını Açıkladı 2 Nisan 2024

Norveç hükümetinin resmi internet sitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Store, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

“Filistin Devletini Tanımaya Hazırız”

Sanchez ile, Orta Doğu ve Gazze konusunu ele aldıklarını ifade eden Store, “Norveç, Filistin devletini ve onun BM’de yerini tanımaya hazır. Asıl mesele, bölgede barışı desteklemek için bunu hangi anda ve durumda yapacağımızdır.” diye konuştu. Store, Filistin devletinin tanınmasına ilişkin İspanya ve Norveç’in “benzer fikirleri” olduğunu ve bu konuda yakın koordinasyonda olacaklarını ifade etti.

Bölgedeki ülkelerin yanı sıra İspanya gibi benzer fikirleri paylaştıkları ülkelerle çalıştıklarını kaydeden Store, ilerleyen haftalarda bu konuyla “aktif olarak” ilgileneceklerini belirtti.

İspanya Başbakanı Filistin devletinin tanıması için harekete geçti

İspanya Başbakanı Sanchez, Filistin devletini tanımak için Avrupa Birliği’ndeki diğer ülkelerle hareket etme düşüncesiyle Polonya, Norveç ve İrlanda’yı kapsayan iki günlük resmi ziyaret turuna çıkmıştı. Öte yandan, Sanchez, bu hafta Mecliste yaptığı konuşmada, “İspanya, Filistin devletini tanımaya hazır.” demişti.

Orta Doğu sorununda iki devletli çözüme dayalı uluslararası barış konferansı düzenlenmesi için yoğun bir diplomasi yürüten İspanyol hükümeti, yazdan önce Filistin devletini tanımayı vadediyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş