Gündem

Kuzey Ren-Vestfalya’da 1 Mayıs’tan İtibaren Camiler Açılabilecek

Almanya’da Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde koronavirüs önlemleri kapsamında dinî kurumlar yaklaşık bir buçuk aydır kapılarını toplu ibadetlere kapatmıştı. Hükûmetten yapılan son açıklamaya göre ise ibadethanelerde 1 Mayıs‘tan itibaren toplu ibadetler mümkün olacak.
24 Nisan 2020

Almanya’da Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Başbakanı Armin Laschet ve Eyalet Başbakan Yardımcısı Joachim Stamp’ın kilise ve dinî cemaatlerle görüşmeleri sonucunda, dinî cemaatlerden korona sürecinde toplu ibadetlerin nasıl gerçekleştirilebileceği konusunda konseptler hazırlanıp, hükûmete sunuldu. Buna göre hükûmet, özenle hazırlanan konseptleri incelemesinin ardından yakın zamanda toplu ibadetlerin mümkün olduğunu açıkladı. Kilise ve dinî cemaatlerin 1 Mayıs’a kadar gereken şartları sağlayabileceklerini açıklamalarının ardından hükûmet, bu tarihten itibaren toplu ibadetler için müsaade çıkardı.

“Dini Cemaatlere Sergiledikleri Anlayış İçin Şükranlarımı Sunuyorum”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Armin Laschet, öncelikle kilise ve dinî cemaatlerin koronavirüs süreci boyunca sergiledikleri anlayış ve aldıkları sorumluluk için şükranlarını iletti. Hristiyan ve Yahudilerin bu süreçteki dinî günlerinde toplu ibadet veya kutlama yapmadıklarını, Müslümanların da ramazan ayına girerken cuma namazlarını kılmama ve ramazan ayını geçtiğimiz yıllara nazaran toplu iftarlar düzenlemeden, farklı bir şekilde geçirme kararı aldıklarını ifade etti.

“Dini Cemaatler Salgının Önlenmesinde Büyük Bir Paya Sahip”

Eyalet Başbakan Yardımcısı Dr. Joachim Stamp ise, dinî cemaatlerin kendi iradeleriyle toplu ibadetlerden vazgeçerek, salgının başarılı bir şekilde önünün alınmasında önemli bir paya sahip olduklarını dile getirirken, “Salgının gelecekte de önlenmesiyle ilgili dinî cemaatler sundukları konseptlerle, üyelerinin sağlığıyla alakalı sorumluluklarını büyük bir hassasiyetle yerine getiriyorlar.” diye konuştu. Stamp, dinî cemaatlerin salgın sürecinde sorumluluk aldıklarını da ifade ederken, “Belirli şartlar kapsamında tekrardan toplu ibadetleri yapabilmelerinin yolunu kendileri açtılar.” diye kaydetti.

“İbadethaneler Topluma Bu Zorlu Süreçte Değerli Bir Katkıda Bulanacaktır”

Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi (KRM) Sözcüsü Burhan Kesici de alınan kararla ilgili açıklamalarda bulundu. Cami, kilise, sinagog ve diğer ibadethanelerdeki normalleşme sürecini olumlu karşıladıklarını dile getiren Kesici, “Bu ibadethaneler, topluma bu zorlu süreçte çok değerli bir katkıda bulunacaktır.” diye konuştu.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş