ALMANYA
Gündem

Almanya’da Öğrencilere 150 Euro Bilgisayar Parası

Almanya’da hükûmet, online ders yapmak zorunda olan ve bilgisayarı olmayan öğrencilere 150 euro ile destek oluyor.
21 Mayıs 2020

Almanya’da koronavirüs salgını nedeniyle kapatılan okullar kademeli olarak açılmaya devam ederken, hâla sayısız öğrenci evden online olarak ders görmeye devam ediyor. Hükûmetin online dersler ile ilgili kararlaştırdığı 500 milyon Euroluk destek paketi ise büyük fayda sağlamışa benziyor. Buna göre okullar, öğrencilere online ders imkânı sağlamakta sıkıntı çekmiyor.

Her Öğrenciye 150 Euro Bilgisayar Parası

500 milyon Euroluk destek paketi ayrıca ihtiyaç sahibi öğrencileri de kapsıyor. Buna göre online ders kapsamında ihtiyaç duyulan teknik ekipman için maddi destek sağlanıyor. Maddi olarak zor durumda olan her öğrenci için (öncelik Hartz IV alan ailelerin) 150 Euro bilgisayar parası verme konusunda anlaşan hükûmet, alınan kararla, koronavirüs döneminde evde kalan ve bilgisayarı olmayan çocukların bundan yararlanmasını sağlıyor. 

Öte yandan devlet, bu miktarları okullara tahsis edeceğini açıkladı. Bu da öğrencilerin ebeveynlerinin herhangi bir kuruma gitmeden, direk okulla irtibata geçip, başvuruda bulunabileceği anlamına geliyor. İhtiyacı karşılayacak 150 Euro değerinde bilgisayar bulunmazken, verilen miktarın üstünü ailelerin tamamlaması gerekiyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş