Dünya

ABD’de Polis Şiddetine Tepkiler Sürüyor: “Nefes Alamıyorum!”

ABD'de, polisin gözaltı işlemi sırasında bir siyahi vatandaşın boynuna dizini dayayıp dakikalarca nefes almasını engelleyerek ölümüne sebep olduğu görüntüler ülkede infiale yol açtı.
28 Mayıs 2020

ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis şehrinde George Floyd adlı siyahi vatandaşın gözaltı işlemi sırasında polis tarafından boğularak öldürülmesi, siyahilere yönelik orantısız polis şiddeti ve buna bağlı ırkçılık tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

Uluslararası Af Örgütü: Minneapolis’te siyahinin ölümüne neden olan polis hesap vermeli Floyd gözaltına alındığı sırasında yoldan geçen biri tarafından cep telefonuna kaydedilen, kurbanın polis gözetiminde can verişine tanıklık eden görüntülerin sosyal medyada yayılması ülke çapında infiale yol açtı. Görüntülerde, bir polisin gözaltı işlemi sırasında, elleri arkadan kelepçelenmiş olarak yüzükoyun kaldırıma yatırılan Floyd’un boynuna dizini dayayarak dakikalarca nefes almasını engellediği, adamın defalarca “Nefes alamıyorum.” diye uyarmasına rağmen dizini boynundan çekmediği ve sonunda nefessiz kalan kurbanın can verdiği görülüyor.

Yaşanan olayın ardından Floyd’u gözaltına alan 4 polis görevden ihraç edildi. Bir restoranda güvenlik görevlisi olarak çalışan ve bir market alışverişi sırasında sahteciliğe teşebbüs suçundan gözaltına alınan Floyd’un sokak ortasında herkesin gözü önünde can vermesi, ülkede benzeri olaylarda ortaya çıkan polis şiddeti ve ırkçılık tartışmasını yeniden gündeme getirdi. Birçok şehirde Floyd’un son sözü “Nefes alamıyorum” ifadelerinin yazıldığı pankartlar taşıyan göstericiler polis şiddetine sert tepki gösterdi.

“Siyah olmak, ölüm cezası olmamalı”

Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey, polisin 46 yaşındaki Floyd’a davranışı nedeniyle şehrin siyahi vatandaşlarından özür dilerken, “Siyah olmak, ölüm cezası olmamalı. Beş dakika boyunca beyaz bir polis memurunun dizini siyah bir adamın boynuna bastırmasını izledik. Beş dakika boyunca! Biri sizden yardım istiyorsa yardım etmeniz gerekir. Bu polis memuru en basit insani duygudan yoksundu.” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Frey, polislerin soruşturma açılması beklenmeden görevden ihraç edilmesiyle ilgili olarak “Doğru karar.” değerlendirmesinde bulundu.

Olayın gerçekleştiği Hennepin ilçesi savcılığı ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Floyd’un ölümünden sorumlu görülen polisler hakkında soruşturma başlattı.

Öldürüldüğü caddede protesto düzenlendi

Öte yandan, bir grup protestocu Floyd’un öldürüldüğü kavşakta toplanarak polis şiddetini protesto etti. “Nefes alamıyorum”, “Katil ırkçı Ku Klux Klan polisleri” yazılı dövizlerle polis merkezine yürümek isteyen protestocular, etraftaki bazı dükkanların camlarını kırdı, bir polis aracına zarar verdi. Polis protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

“Siyahların hayatı değerlidir”

ABD’de 2014 yılında New York şehrinde Eric Garner adlı siyahi vatandaş, Floyd’a benzer şekilde gözaltı sırasında boğularak hayatını kaybetmişti. Garner da Floyd gibi polis memurlarına nefes alamadığını ifade etmişti.

Ancak Garner vakasında New York Şehir Polis Teşkilatı ve Adalet Bakanlığı, soruşturmanın sonuçlanmasının ardından sorumlu polis memurlarının görevden ihraç edilmesine karar vermişti.

Garner’ın öldürülmesinden bir ay sonra Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında, 18 yaşındaki Michael Brown’ın silahsız olduğu halde polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından ülke çapında “Black Lives Matter” (Siyahların Hayatı Değerlidir) sloganıyla protestolar düzenlenmişti. Protestolarda ABD’de yerel yönetimlere bağlı polis teşkilatlarının kanun gücünü uygularken siyahların şüpheli olduğu suç olaylarında orantısız şiddete başvurması ve bunun yarattığı ölümcül sonuçlar eleştirilmişti.

Siyahi vatandaş sınırla çevrilmemiş araziden geçtiği için öldürülmüştü

Öte yandan, 23 Şubat’ta Georgia eyaletinde kırsal bölgede koşan 25 yaşındaki bir siyasi vatandaş, herhangi bir suç işlemediği halde, sınırla çevrilmemiş arazilerinden geçtiği gerekçesiyle “yurttaş tevkifi” yapmak isteyen bir baba ve oğlu tarafından takip edilerek pompalı tüfekle öldürülmüştü.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş