ALMANYA
Gündem

Almanya’da Ayrımcılık Şikâyetleri Arttı

Almanya’da Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi Başkan Vekili Berhard Franke, ülkede ayrımcılığa uğradıklarını belirterek şikâyette bulunanların sayısının 2018’e göre yüzde 3,6 artarak 3 bin 580’e yükseldiğini söyledi.
09 Haziran 2020
@Anadoluajansı

Almanya’da Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi Başkan Vekili Berhard Franke, başkent Berlin’de düzenlediği toplantıda, 2019 ayrımcılık raporunu açıkladı. Franke, 2019’da köken, cinsiyet, din, yaş ve dünya görüşü gibi sebeplerden ayrımcılığa uğradıklarını belirterek şikâyette bulunanların sayısının 2018’e göre yüzde 3,6 artarak 3 bin 580’e yükseldiğini söyledi. Bin 176 ile en fazla etnik köken ayrımcılığına ilişkin şikâyette bulunulduğuna işaret eden Franke, bu sayının tüm şikâyetlerin yüzde 33’ünü oluşturduğunu aktardı. Franke, 2018’de etnik kökenden dolayı ayrımcılığa uğradığı belirtilen 1070 şikâaet aldıklarını anımsattı.

“Ayrımcılık Yüzde 36 İle En Fazla İş Hayatında Yaşanıyor”

2019’daki şikâyetlerin yüzde 29’unun cinsiyet, yüzde 12’sinin yaş ve yüzde 7’sinin dinî inanç sebebiyle ayrımcılık başvurusu olduğu bilgisini paylaşan Franke, ayrımcılığın yüzde 36 ile en fazla iş hayatında veya iş başvurularında yaşandığını kaydetti. Franke, şikâyetlerin yüzde 26’sının da ev arama, alışverişte veya banka işlemleri gibi günlük hayatta yaşanan olaylarla ilgili olduğunu ifade etti.

“Mağdurlar Yeterince Desteklenmiyor”

Çoğu kişinin değişik sebeplerden dolayı şikâyette bile bulunmadığını hatırlatan Franke, bu sayıların buz dağının görünen bölümü olduğunu vurguladı. Franke, mağdurların da yeterince desteklenmediğini belirterek “Almanya’nın ayrımcılık sorunu var.” ifadesini kullandı.Ayrıca Franke, mağdurlara daha iyi yardım edilmesi için 2006’da çıkarılan Eşit Muamele Yasası’nda (AGG) acilen reform yapılması çağrısında bulundu.(AA,C)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş