Almanya
Gündem

WDR: Alman Emniyeti WhatsApp Mesajlarına Ulaşabiliyor

Almanya'da İçişleri Bakanlığına bağlı Federal Emniyet Teşkilatı "Bilgi Teknolojisi İzleme" biriminin WhatsApp mesajlarını takip edebildiği iddia edildi.
22 Temmuz 2020

Almanya’da Batı Alman Televizyon Kurumu (WDR) ve Bavyera Televizyon Kurumunun (BR) ortak haberinde, Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) “Bilgi Teknolojisi İzleme” biriminin şifrelenmiş WhatsApp sohbetlerini almanın bir yolunu bulduğu belirtildi.

BKA’nın şüphelendikleri kişilerin mesajlarına herhangi bir casus yazılım yüklemeden “WhatsApp Web” sistemini kullanarak ulaşabildiği ileri sürülen haberde, kurum içi yazışmalarda, “BKA, WhatsApp hesabından gelen metin, video, görüntü ve kısa sesli mesajların gerçek zamanlı izlenmesini sağlayan bir metoda sahiptir. Şüphelenilen kişinin rehberindeki kişiler de bu şekilde bilinir hale getirilebilir.” ifadelerinin kullanıldığı kaydedildi.

Yazışmaların Takibi Ancak Hakim Kararıyla Olabilir

Sol Parti Federal Meclis Milletvekili Martina Renner, duruma tepki göstererek terörle mücadele bağlamında kişisel yazışmaların takibinin ancak hakim kararıyla olabileceğini vurguladı.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş