Gündem

Viyana’daki Terör Saldırısında Gençlerin Kahramanlığı

Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir sinagog yakınlarında dün gerçekleşen terör saldırısı tüm dünyanın dikkatini çekti. Saldırıda Türkiye kökenli iki Müslüman gencin kendi hayatlarını tehlikeye atarak, yaralı bir polise ve yaşlı bir kadına yardım ettiği ortaya çıktı.
03 Kasım 2020
Recep Tayyip Gültekin ve Mikail Özen Viyana'daki terör saldırısında dayanışma örneği gösterdiler. @Instagram

Avusturya’nın başkenti Viyana’da 2 Kasım Pazartesi akşamı, saat sekiz sıralarında silahlı bir saldırı gerçekleşti.  Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer’nın yaptığı açıklamaya göre bir terör saldırısı üzerinde duruluyor. Bakan Nehammer, “Çok sayıda saldırganın bulunduğundan yola çıkıyoruz. Maalesef ölü ve yaralılar var.” açıklamasında bulundu. Nehammer, “Birimize yapılan saldırı hepimize yapılmıştır.” dedi. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz saldırıyı “iğrenç terör saldırısı” olarak tanımladı.

TÜRKİYE KÖKENLİ MÜSLÜMAN GENÇLER YARALILARA YARDIMA KOŞTU

Olay yerinde arkadaşı Mikail Özer ile bulunan Recep Tayyip Gültekin saldırı akşamı yaşadıklarını anlattı. Gültekin, silah sesi duyduklarını, seslerin geldiği yöne doğru ilerlediklerinde, bir teröristin yoldan geçen sivil bir kişiyi vurduğuna şahit olduklarını belirtti. Recep Tayyip Gültekin, yaralı kadına yardımcı olduğunu ve yakındaki bir restorana yaralıyı taşıdığını söyledi.

“TERÖRİSTLE KARŞI KARŞIYA KALDIM”

Daha sonra restorandan ayrıldığını ve teröristle karşı karşıya geldiğini ifade eden Gültekin, o anları şöyle anlattı:

“Yaralı kadını yakındaki bir restorana taşıdıktan sonra, terörist silahını bana doğrulttu. O esnada kendimi yere atarak, takla atmaya çalıştım. Sanırım elinde uzun namlulu pompalı olarak tabir edilen silahtan vardı. Bu silahtan çıkan bir saçma sağ bacağımın arkasına isabet etti. Ancak çok büyük bir yaralanmaya yol açmadı. Arkadaşımın aracına binerek, durumu polise bildirmek için bir sonraki polis karakoluna gittik.”

Gültekin, polise durumu aktardıktan sonra, bir başka noktada çatışma sonucunda bir polis memurunun yaralandığını gördüklerini ifade etti. Çatışmadan ötürü sağlık ekiplerinin olay yerine yaklaşmadığını kaydeden Gültekin, arkadaşı Mikail Özen’le yaralı memuru ambulansa kadar taşıdıklarını söyledi.

“YÜK OLMAK İSTEMEDİM”

Gültekin, olay yerinde karşılaştıkları bir yaşlı kadını da güvenli bir yere bıraktıklarını belirterek, “Ayağımdaki yara çok büyük olmadığı için hastaneye gitmek istemedim, ambulanstakiler beni hastaneye götürme teklifinde bulundular ancak çatışmaların şiddetinden çok sayıda yaralı olacağını düşündüğüm için yük olmak istemedim. Ama silahtan çıkan saçma hala ayağımda ve şimdi biraz daha durum sakinleştiği için bir hastaneye gidip tedavi olacağım.” şeklinde konuştu.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da meydana gelen terör saldırısında bir saldırgan polis tarafından etkisiz hale getirildi. Polisin olay sonrası kaçan saldırganlara yönelik arama çalışmaları sürüyor. Halkın evden çıkmaması yönünde polisten uyarılar geldiği kaydedildi. Zorunlu eğitime ise ara verildi. (AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş