Gündem

Almanya’nın Bavyera Eyaletinde “Acil Durum” Alarmı

Almanya'nın Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder, alınan tüm önlemlere rağmen koronavirüs (kovid-19) salgınında günlük vaka sayısı düşmeyince, Eyalet Meclisi'nin onayının ardından 9 Aralık'ta “acil durum” ilan edileceğini açıkladı.
07 Aralık 2020
Almanya'nın Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder @Shutterstock

Almanya’nın Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder, şimdiye kadar alınan tedbirlerin yeterli olmadığını ve günlük vaka sayılarının yüksek seviyede seyrettiğini belirtti. Söder yaptığı basın açıklamasında, Eyalet Meclisi’nin onayının ardından, 9 Aralık’tan itibaren “acil durum”  önlemlerinin yürürlüğe gireceğini ve 5 Ocak’a kadar geçerli olacağını açıkladı.

YENİ KISITLAMALAR 9 ARALIK’TAN İTİBAREN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Koronavirüs salgınının önlenmesi için yeni tedbirlerin alınması gerektiğini ifade eden Söder, 9 Aralık’tan itibaren yeni kuralların yürürlüğe gireceğini belirtti. Söder, genel sokağa çıkma sınırlamalarına vurgu yaptı. Buna göre ancak geçerli bir gerekçeyle sokağa çıkılabilecek. Sağlık hizmetleri, aile yakınlarını ziyaret etme, iş, alışveriş ve okula gitme gibi nedenlerden dolayı dışarı çıkılabileceğini kaydeden Bakan, “Vaka sayıları düşmeli. Aksi takdirde sağlık sistemimiz çok zorlanacak.” dedi.

GECE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Söder, Bavyera’da ayrıca kamuya ait alanlarda alkol yasağı getirileceğini, son 7 günde 100 bin kişide 200’ün üzerinde yeni vaka tespit edilen bölgelerde gece 21.00 ile 05.00 saatleri arasında, mesleki faaliyetler ve sağlık hizmetleri hariç, sokağa çıkma yasağı uygulanacağını aktardı. Çarşamba’dan itibaren Bavyera’daki tüm meslek okullarında uzaktan eğitim verilmesinin öngörüldüğünü belirten Söder, uzaktan eğitimin vaka sayısı 200 yeni vaka değerinden yüksek bölgelerde sekizinci sınıftan itibaren de geçerli olacağını ifade etti.

YILBAŞINDA GEVŞEME OLMAYACAK

En fazla iki hanenin bir araya gelmesine ve toplanan kişilerin sayısının 5’i geçmeyeceğine ilişkin düzenlemenin yürürlükte kalacağını dile getiren Söder, bu düzenlemenin Noel Bayramı kapsamında 23-26 Aralık tarihlerinde gevşetileceğini, yılbaşında ise düzenlemede gevşeme olmayacağını belirtti. Yaşlı ve bakımevlerinde de tedbirlerin sıkılaştırılacağını vurgulayan Söder, işverenlere de çalışanlara uzaktan çalışma imkanı sunmaları çağrısında bulundu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş