Gündem

Almanya’da Koronavirüs Salgını İle Mücadele Kapsamında Daha Sıkı Tebdirler Alındı

Almanya'da koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında yürütülen görüşme sonrasında, Çarşamba gününden itibaren geçerli olacak ilk önlemler belli oldu. Federal hükûmet ve eyalet başbakanları daha sıkı karantina önlemleri konusunda fikir birliğine vardı. 
13 Aralık 2020
@Shutterstock

Almanya’da koronavirüs salgınında günlük vaka sayıları rekor seviyeye ulaştı. Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanlarının yaptığı toplantı sonrasında ilk önlemler belli oldu. Telekonferans yoluyla yapılan görüşmenin ardından, yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada mevcut önlemlerin geçerli olduğu, fakat günlük vaka sayısının hızlı artışından dolayı ek önlemlerin 10 Ocak’a kadar geçerli olacağı duyuruldu.

ALMANYA SIKI KISITLAMA YÖNÜNDE KARAR ALDI

Başbakan Merkel ve eyalet başbakanlarının düzenlediği korona zirvesinin ardından gelen ilk açıklamalar, birçok dükkanın Çarşamba gününden itibaren kepenklerini kapatacağını gösteriyor. Sıkı kısıtlamaların günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla, marketler, postaneler, eczaneler gibi insanların günlük ihtiyaçlarını giderilebileceği yerlerin açık olacağı belirtildi. Bunun haricinde berberler, kuaförler ve kişisel bakım salonlarının, sosyal mesafenin korunması zor olduğu gerekçesiyle, yeniden kapatılması öngörüldü. Tıbbi açıdan gerekli,  ergoterapi, fizyoterapi ve logopedi gibi uygulamalar devam edecek.

EN FAZLA İKİ AYRI HANEYE MENSUP 5 KİŞİ BİR ARAYA GELEBİLECEK

Yapılan yazılı açıklamaya göre, aile ve arkadaş ziyaretleri gibi özel toplantılarda iki ayrı haneye mensup en fazla 5 kişi bir araya gelebilecek. 14 yaşından küçük çocuklar bu sayıya dahil değil. Eyaletler günlük vaka sayılarına bakarak 24 Aralık ve 26 Aralık günleri arasında istisnai uygulamalar yapabilir. Buna göre sadece belirtilen günler içerisinde, en yakın aile çevresinden, 4 kişi daha eve gelebilir. Buluşma gününden yedi gün önce ise sosyal temasın en aza indirilmesi tavsiye ediliyor.

YILBAŞI GECESİ VE YENİ YILIN İLK GÜNÜ TOPLANMAK YASAKLANDI

Federal hükûmet ve eyalet başbakanlarının aldığı karara göre, yılbaşı gecesinde ve yeni yılın ilk gününde toplanmak yasaklandı. Bunun haricinde kamuya açık alanlarda, kent meydanlarında havai fişek atmakta yasak. Açıklamada havai fişek satışlarının yılbaşından önce yasaklandığı belirtilirken, çevre kirliliğine sebep olduğu ve tehlike saçtığı gerekçesiyle havai fişek atılmaması tavsiye edildi.

OKULLARDA DEVAM ZORUNLULUĞU KALKACAK

Okullarda ve anaokullarında mümkün mertebe sosyal mesafenin korunması için daha sıkı tebdirlerin alınması yönünde çağrı yapılırken, bazı eyaletlerde Pazartesi gününden itibaren okul devam zorunluluğu kaldırıldı. Evde kalan öğrenciler için uzaktan eğitim imkanı sunulacak. Ayrıca okulların Çarşamba gününden 10 Ocak’a kadar kapatılması isteniyor. Yurtdışı seyahatleri yasaklanmasada, seyahat edilmemesi yönünde uyarılar yapılıyor. Açıklamada işverenlerin ise çalışanlarına 16 Aralık’tan 10 Ocak’a kadar evden çalışma imkanı sunmaları veya izin vermeleri isteniyor.

CAMİLERDE UYGULANACAK ÖNLEMLER

Camilerde 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralı geçerliliğini koruyor. Maske zorunluluğu ise camide durulan süre zarfında geçerli olacak. Cuma namazları gibi, cemaatin yoğun olarak camiye geleceği zamanlarda ise önceden kayıt işlemi yaptırmak gerekecek. (c)

 

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş