Gündem

Avusturya’da Yabancı Öğrencilere Yönelik “Almanca Teşvik Sınıflarına” Öğretmenlerden Tepki

Avusturya’da Viyana Üniversitesi Öğretmen Eğitimi Merkezi tarafından yapılan araştırma, yabancı kökenli çocukların akranlarından ayrı sınıflarda dil eğitimi görmelerinin, ayrımcılığa yol açabileceğini ortaya koydu. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 64’ü mevcut sistemin, çocukların dil gelişimine katkı sağlamayacağı görüşünde.
13 Aralık 2020
@Shutterstock

Viyana Üniversitesi Öğretmen Eğitimi Merkezi, iki yıl önce ciddi eleştiri ve tepkilere rağmen ülkede uyum sürecini iyileştirme ve göçmen çocukların Almanca dil bilgilerini geliştirmek amacıyla Başbakan Sebastian Kurz yönetimindeki hükûmet tarafından hayata geçirilen “Almanca teşvik sınıfları” üzerine yapılan bir araştırmayı kamuoyuyla paylaştı. 1300’e yakın öğretmenin değerlendirmesine yer verilen araştırmada, öğretmenler, yabancı kökenli çocukların Avusturyalı ya da Almancayı daha iyi konuşan çocuklardan ayrı bir sınıfta dil eğitimi almalarının, Almancalarının gelişimine ciddi oranda katkı sağlamadığına dikkati çekti.

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 40’I GÖÇMEN ÇOCUKLARLA YETERİNCE İLGİLENİLMEDİĞİ KANAATİNDE

Araştırmada, çocukların Almancayı daha ziyade kendileriyle yaşıt öğrencilerden öğrendiği ancak ayrı sınıflarda bu durumun mümkün olmadığı, çünkü çocukların anadili Almanca olan akranlarıyla ayını ortamı paylaşmadığı vurgulandı. Söz konusu Almanca sınıflarında belirli bir seviyenin olmadığına işaret eden öğretmenler, henüz Avusturya’ya yeni gelmiş bir çocukla burada doğmuş çocukların aynı sınıflarda eğitim aldığını, ilkokul birinci sınıf öğrencisiyle 3’üncü sınıf öğrencisinin de aynı eğitime tabi tutulduğu kaydedildi. Öğretmenlerin yüzde 40’nın bu sınıflara giden çocuklara yeterince destek olunamadığı görüşünde olduğu belirtilen araştırmada, eğitmen eksikliği nedeniyle öğrencilere yeterince zaman ayırılamadığının altı çizildi.

GÖÇMEN ÇOCUKLAR AKRANLARINDAN AYRIŞTIRILIYOR

Viyana Üniversitesi adına çalışmayı yürüten ekibin başındaki uzman Susanne Schwab, basına yaptığı açıklamada, iki yıldır uygulanan sistemin öğretmenler için ikna edici olmadığına dikkati çekerek, öğretmenlerin yüzde 20’sinin bu alan için yeterince eğitim almadıkları görüşünde olduğunu, durumun deneme yanılma yöntemiyle sürdürüldüğünü ifade etti. Schwab, dil öğreniminde öğretmenden ziyade çocukların akranlarıyla konuşarak yabancı dillerini daha iyi geliştirdiğini, bu sistemdeki en büyük eksiğin yabancı kökenli öğrencilerle anadili Almanca olan öğrencilerin ayrıştırılması olduğunu söyledi.

Avusturya’da hükûmet tarafından iki yıl önce yürürlüğe sokulan “Almanca teşvik sınıfları”, Almancası yetersiz çocukların dil bilgisini geliştirmek üzere hayata geçirildi. Almancası yetersiz olduğu düşünülen çocuklar, matematik, İngilizce gibi temel derslerin verildiği saatlerde Almanca öğreniyor ancak beden eğitimi, müzik gibi derslerde kendi sınıflarıyla birlikte eğitim görüyor.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş