Gündem

Avusturya’da Öğrenciler Kovid-19 Testini Kendileri Yapacak

Avusturya, 14 yaşından büyük öğrencilerin kovid-19 testlerini kendilerinin yapmasını mümkün kılan bir hazırlık yapıyor. Daha küçük öğrencilerin testlerini ise ebeveynleri yapacak.
10 Ocak 2021

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelenin sürdüğü Avusturya’da salgına rağmen yüz yüze eğitimin sürdürülebilmesi için öğrencilerin kendi kendilerine yapabileceği “hızlı test” uygulamasına geçilmesi planlanıyor.

Eğitim Bakanı Heinz Fassmann, basına yaptığı açıklamada, salgınla mücadele kapsamında “güvenli ağ” adı verilen ve okullarda virüsün yayılmasını engellemek için her hafta düzenli olarak öğrencilere test yapılmasını öngören bir uygulamanın hayata geçirileceğini bildirdi.

Fassmann, salgın nedeniyle Noel tatilinin 18 Ocak’a uzatıldığı Avusturya’da okulların tam olarak ne zaman başlayacağının henüz belirlenmediğini ancak yüz yüze eğitimin başlamasıyla ilköğretimde öğrencilere hızlı Kovid-19 testi uygulanacağını ifade etti.

14 yaş üstü öğrenciler kendi kendilerine test yapacak

Test yaptırmanın zorunlu olmadığını vurgulayan Fassmann, her hafta başı 14 yaş üstü öğrencilerin kendi kendilerine hızlı test uygulayabileceğini, testlerin birkaç dakika gibi çok kısa sürede sonuçlandığını kaydetti.

Fassmann, 14 yaş altı öğrencilerin ise test yaptırıp yaptırmamasına ailelerinin karar vereceğini, bu yaş gurubuna hızlı testleri ebeveynlerinin uygulayacağını dile getirdi.

Testlerin can acıtmadan ve basit bir yöntemle yapıldığına işaret eden Fassmann, hızlı test sonucunun pozitif çıkması durumunda, daha kesin sonuç veren PCR testinin yapılacağı ve bunun sonucuna göre hareket edileceğini söyledi.

Avusturya’da son 24 saatte 2 bin 278 yeni vaka görülürken, toplam vaka sayısı 379 bin 71’e, hayatını kaybedenlerin sayısı 46 artışla 6 bin 687’ye yükseldi. (aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş