ALMANYA
Gündem

Türkiye’den Almanya’ya Gelecekler Dikkat: Kapıdan Dönebilirsiniz!

Almanya’ya 1 Ocak tarihi itibariyle Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu birçok ülkeden sadece zorunlu durumlarda gelinebileceği açıklandı.
14 Ocak 2021
@Shutterstock
@Shutterstock

Almanya’da 1 Ocak tarihi itibariyle Avrupa Birliği ve Schengen bölgesi dışındaki ülkelerden gelenlerle ilgili büyük kısıtlamalar yürürlüğe girdi. Buna göre diğer ülkelerden vatandaşların sadece mecburi nedenlerle Almanya’ya giriş yapabilecekleri belirtildi. Bu uygulamadan muaf tutulan ülkeler, Avrupa Birliği ve Schengen bölgesi dışında, ayrıca Avustralya, Yeni Zelanda, Tayland, ve Uruguay olarak açıklandı.

Alman Vatandaşları Muaf Tutulacak

Türkiye’de yaşayan kişilerin, Almanya’ya, sadece ölüm, doğum ve evlilik gibi önemli sebepleri göstererek, Almanya’ya giriş yapma izni alabilecekleri açıklandı. Ayrıca sağlık çalışanları, üst düzey meslek sahipleri ve genel itibariyle Alman vatandaşlarının da ülkeye girebilecekleri belirtildi.

Türkiye’ye Geri Gönderildi

Son olarak İstanbul’dan Almanya’ya gelen Hatice Yılmaz* da seyahat vizesi olduğu hâlde, Alman polisi tarafından Türkiye’ye geri gönderildi. Oluşan masrafların ise havayolu şirketi tarafından karşılandığı ifade edildi.

Riskli Bölgelerden Gelenlere Karantina Uygulaması Devam Ediyor

Öte yandan Almanya’ya giriş yapacak vatandaşların geldikleri ülkeler, Almanya’nın “riskli bölge” olarak sınıflandırdığı ülkeler arasında ise, bu durumda söz konusu vatandaşların karantina uygulamasına tabii tutulacakları ifade edildi.(bb)

*İsim Değiştirilmiştir

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Fransa’daki İslami Kuruluşlar: “Cumhurbaşkanına Sunulan Metin, Müslümanları Suçlayıcı ve Ötekileştirici”

Fransa’da bir süredir tartışılan, Ulusal İmamlar Konseyi İlkeler Tüzüğü’ne imza atmayan Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu, Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi ve Tebliğ Federasyonu ortak bir açıklama yaptı. İslami kuruluşlar, prensipte imamlar konseyi projesini desteklemekle beraber Macron'a sunulan metnin Müslümanları suçlayıcı ve ötekileştirici ifadeler içerdiğini açıkladı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş