Gündem

Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler Mutasyonlu Virüse Karşı Uyardı

Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler, Almanya’da günlük vaka sayılarının azaldığını, ancak hala hastanelerin zor durumda ve yaşlı bakımevlerinde Kovid-19’e yakalananların sayısının yüksek olduğunu belirtti.
07 Şubat 2021
Robert Koch Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Lothar Heinz Wieler @Facebook

Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, Almanya’da günlük vaka sayılarının azaldığını, ancak hala hastanelerin zor durumda ve yaşlı bakımevlerinde Kovid-19’e yakalananların sayısının yüksek olduğunu belirtti.

VİRÜS MUTASYONA UĞRAYARAK DAHA TEHLİKELİ OLABİLİR

“Durum hâlâ kontrol altında değil.” diyen Wieler, Kovid-19’un mutasyona uğrayan ve daha hızlı yayılan türlerinden dolayı endişe duyduklarını söyledi. Wieler, Almanya’da Kovid-19’un mutasyona uğrayan 3 türünü tespit ettikleri bilgisini paylaşarak, virüsün mutasyona uğrayarak daha da tehlikeli hale gelebileceğini dile getirdi.

MUTASYONLU VİRÜS ALMANYA’DA 16 EYALETİN 13’ÜNDE TESPİT EDİLDİ

İlk kez İngiltere’de görülen B117 varyantının Almanya’da 16 eyaletin 13’ünde tespit edildiğini  aktaran Wieler,  virüsün bu türüne son dönemde daha fazla rastlandığına işaret etti. Wieler, hükûmetin virüsün yayılmasını önlemek amacıyla  aldığı tedbirlere uyulması çağrısında bulundu.

“BAŞARDIKLARIMIZI DÜŞÜNCESİZ DAVRANARAK RİSKE ATMAYALIM”

Basın toplantısına katılan Sağlık Bakanı Jens Spahn, ülkede virüsün mutasyona uğrayan türlerinin yayılmasına fırsat verilmemesini istedi. Spahn, Kovid-19 önlemlerinin kaldırılması için doğru zamanın bulunması ve doğru bir yolun izlenmesi gerektiğini belirterek, “Zorluklarla başardığımızı düşüncesiz davranarak riske atmayalım. Önümüzde daha zor haftalar olsa bile, salgından çıkış yolundayız.” dedi.

ALMANYA’DA ŞİMDİYE KADAR 3 MİLYON KİŞİYE AŞI YAPILDI

İrlanda ve Portekiz örneğini veren Spahn, bu iki ülkede vaka sayıları azaldıktan sonra tedbirlerin kaldırıldığını, ardından günlük vaka sayılarının yeniden hızla arttığına işaret etti. Spahn, “Bunu önlememiz lazım.” dedi. Aşı kampanyasının devam ettiğini belirten Spahn, virüsü bu yıl içinde yenmek için araçlara sahip olduklarını ifade etti. Sağlık Bakanı Spahn, şimdiye kadar yaklaşık 3 milyon kişiye Kovid-19 aşısı vurulduğunu bildirdi. (AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş