ALMANYA
Gündem

Almanya’da “Devlet Camilere Maddi Destek Sağlasın” Çağrısı

Almanya'da devletin, İslami cemaatlere ve camilere daha fazla maddi destek olmaları yönünde çağrıda bulunuldu.
10 Şubat 2021

Almanya’da Thüringen Eyaleti Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Stephan Kramer, devletin, İslami cemaatlere ve camilere daha fazla maddi destek olmaları yönünde çağrıda bulundu. “Bu imkânı biz sağlamazsak, diğer tarafta bir partnerimiz olmaz ve değerli yapıları desteklememiş oluruz. Bu da söz konusu derneklerin, maddi desteği başka yerlerden almaları sonucunu doğurur.” ifadelerini kullandı.

“Destek Sağlanmadığı Sürece Ortak Çalışma Sağlanamaz”

Sözlerinin devamında, İslam’ın Almanya’ya ait olduğunu belirten ve bu yüzden diğer dinî cemaatlere sağlanan imkânların aynı şekilde İslami cemaatlere de sağlanması gerektiğini belirten Kramer, bunun radikalleşmenin önüne geçmek için gerekli olduğunu vurguladı. Destek imkânı sağlanmadığı sürece, ortak çalışmanın da sağlanamayacağını ifade etti.

Cami Vergisi Uygulaması Önerilmişti

Almanya’da daha önce Müslümanlara yönelik cami vergisi uygulaması önerilmişti. Camilerin bağımsız fnansmana kavuşmasının amaçlandığı öneri, ülkede uzun süre tartışılmış, eyaletler görüşmeye hazır olduklarını belirtmiş, fakat bir netice alınamamıştı. Almanya’da yaklaşık 2 bin 800 caminin bulunduğu belirtiliyor.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş