Gündem

Hristiyan Demokratlar Armin Laschet’te Karar Kılabildi

Başbakan adaylığı mücadelesinde Almanya Hristiyan Demokrat Birliği Merkez Yürütme Kurulu Armin Laschet’in adaylığını onayladı. Markus Söder aday olmayacak.
20 Nisan 2021
Hristiyan Demokratlar Armin Laschet'in aday olacağını açıkladı. Ama Markus Söder hâlâ umutlu.

Almanya’da bus sene yapılacak olan genel seçimlere kimin başbakan adaylığında girileceğine bir türlü karar veremeyen iktidardaki Hristiyan Demokrat Birliği (CDU), gece yarısına kadar süren tartışma sonrasına Armin Laschet’in başbakan adaylığını açıkladı.

Armin Laschet’in adaylığı CDU Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında uzun müzakereler sonrasında oylama yapıldı. Oylama sonrasında oy verme hakkı olan 46 MYK üyesinden sadece 31’ Armin Laschet lehine oy kullanırken 9 üye de rakip Markus Söder’e oy verdi. 6 üye ise çekimser kalarak hiç bir adayı desteklemedi.

MARKUS SÖDER ADAY OLMAYACAK

Hristiyan demokratların başbakan adaylığı için mücadele eden Bavyera Başbakanı Markus Söder, son ada Armin Laschet’in adaylığını kabul etti. Söder adaylıkta israr etseydi, birlik partilerinden ve sadece Bavyera eyaletinde örgütlü kardeş parti Hristiyan Sosyal Birliği (CSU) da oylama yapacaktı. Oylamada Söder’in çok büyük oranda oy alması bekleniyordu. CSU oylaması sonunda Markus Söder’in başbakan adaylığında ısrar etmesi durumunda adaylık için her iki partinin sayıları 325 olan ilçe teşkilatlarının kararı beklenecekti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş