Gündem

Almanya Sandığa Gidiyor: Ekonomiden Emeklilik Yasasına İşte Sol Parti’nin Seçim Vaatleri

Almanya'da seçimlere sayılı günler kala parti programlarında öne çıkan konuları sizler için derledik.
Emine Güler
22 Eylül 2021
@Shutterstock

Almanya 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerle 16 yıllık Angela Merkel dönemi sonrasına hazırlanıyor. Seçimlere sayılı günler kala partilerin seçim programlarını inceledik ve hem Müslümanları ilgilendiren, hem de Türkiye kökenlilerin de yakından takip ettiği konuları derledik. İşte Sol Parti’nin seçim vaatleri:

MÜSLÜMAN KARŞITI IRKÇILIĞIN TOPLUMDA YERİ YOK

Sol Parti seçim programında İslam ve Müslümanlara 168 sayfanın 1 sayfasını ayırdı. Müslüman karşıtı ırkçılığın toplumda yeri olmaması gerektiği vurgulanıyor. Her gün karşılaşılan cami saldırılarına dikkat çekiliyor. Başörtüsü yasakları reddediliyor. Mevcut göç politikası “caydırıcı, bölücü ve dışlayıcı” olarak nitelendiriliyor.

OKULLAR VE HASTANELER MODERNİZE EDİLMELİ

Yüksek gelirlerden 1997’den beri varlık vergisinin alınmadığını belirten Sol Parti, yüksek varlıkları ve mirasları adil bir şekilde vergilendirip okulları ve hastaneleri modernize etmeyi öneriyor.

İklim Krizi

Almanya’da en geç 2035 yılına kadar sera gazı üretimini durdurmayı ve tüketilebilir enerjiyi genişletmek istiyor. Ayrıca 2030 yılından itibaren elektrikli arabaları daha çok kullanmayı hedefleyen parti  çocuklar ve yaşlılar için toplu taşıma araçlarını ücretsiz yapacaklarını belirtiyorlar.

Asgari Ücret ARTIRILACAK

Parti programında asgari ücretin 13 Euro’ya çıkarılacağı vurgulanıyor. Çalışanların  sendikaları ile daha fazla ortak noktada buluşturularak işçilerin haklarını korumak ve işten çıkarmalara karşı veto hakkına sahip olacakları aktarılıyor.

AİLE VE ÇOCUK

Kreşten üniversiteye ücretsiz eğitim vaat edilirken, yemeklerin kreş ve okullarda ücretsiz dağıtılması öngörülüyor. Ayrıca kütüphaneleri genişletmek ve halka açık yüzme havuzları yapmak planlanıyor. Yaklaşık 630 Euro bağımsız temel çocuk parası şansını garanti ediyor.

Sağlık

Sağlık sisteminin adil finansmanı için sürekli mücadele eden ve kar yönelimini ortadan kaldırmak isteyen tek parti olduğunu açıklayan Sol Parti . Sağlık çalışanlarına 500 Euro daha fazla maaş verip,  cazip çalışma koşullarıyla  hemşireleri işlerini geri kazandırılması gerektiğini belirtiyor. “Hastaneler hastaların gerçek ihtiyaçlarına yönelik olmalı” vurgusunda bulunulurken, bu yüzden hastanelerin, özelleştirilmiş kliniklerin ve bakım tesislerinin kar amacı gütmeyen kuruluşlara iadesini sağlamayı vaat ediyor.

Emlak ve Konut

Kira artışlarını tersine çevirmek, modernizasyon vergisini kaldırılmak ve  önümüzdeki dönemde konut stokunu tamamen kaldırmak istiyor .

Emeklilik

Yaşlı emeklilerin yoksulluk çekmesini istemeyen Sol Parti asgari ücret olarak 1200 Euro maaş istediklerinin üzerinde duruyor. Engelli emeklilerin kesintilerini de kaldırmak ve emeklilik yaşının düşürülmesini vaat ediyor.

Göç Yasası

Savaş bölgesinden gelen ve sınır dışı kararı alan kişiler için sınır dışı edilmelerinin derhal durdurulmasını talep eden Sol Parti, ikamet zorunluluğu ve toplu kamplara yerleştirmenin ülke çapında kaldırılmasına, özellikle savaş bölgelerine sürgünlerin durdurulmasını ve kadın sığınmacıların koruma altına alınmasını istiyor.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş