Gündem

Belarus-Polonya Sınırındaki Göçmenlerin Sağlık Sorunları Büyüyor

Belarus-Polonya sınırındaki Avrupa’ya göçme arayışındaki kapalı alanda bekleyen göçmenlerin sağlık sorunları her geçen gün artıyor. 2 binden fazla göçmen iki haftadır banyo yapamıyor.
22 Kasım 2021
Çoğunluğu Iraklı olan Belarus-Polonya sınırındaki göçmenler haftalardır banyo yapamadı. Dünya Sağlık Örgütü göçmenlerin sağlık sorunlarının arttığını bildirdi. @aa

Belarus’un Grodno şehrindeki Bruzgi sınır bölgesindeki lojistik merkezinde kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu 2 bin civarında kişinin beklediği kapalı alanda yaşam şartları gün geçtikçe zorlaşıyor. İnsanî htiyaçları giderek artan göçmenlerin sağlık sorunları da büyümeye başladı.

Sınırda bekleyen göçmenlere yardım etmek için seferber olan Belarus halkı ve Belarus Acil Durumlar ve İçişleri Bakanlığı, Belarus Sınır Komitesi ile Belarus ordusunun yardımları yeterli gelmiyor.

Sınırda bekleyenlerin bulunduğu alana gelen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyeti ile bölgede incelemelerde bulunan Belarus Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yuriy Karayev, buradaki kişilere 24 saat sağlık hizmeti verildiğini, ancak önceki güne kadar kadar 100 civarında kişinin hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

Belarus-Polonya sınırındaki Avrupa’ya göçme arayışındaki göçmenler sınır bölgesindeki kapalı alanda bekleyişlerine devam ediyor. @aa

Ciddi Sağlık Sorunları var

Bu kişilerin hastaneye kaldırılış sebebinin çoğunlukla zatürre, akciğer ve diğer solunum yolları hastalıkları ile diyabet olduğunu bildiren Karayev, “Ağırlıklı olarak sınırda bekleyenler öksürük, grip, göğüs ve karın ağrısı şikayetleriyle sağlık ekiplerine başvuruyor. Çocuklar ve hamile kadınlar ise gerektiğinde hastanede tedavi altına alınıyor.” ifadesini kullandı.

DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Acil Durum Direktörü Gerald Rockenschaub, Belarus-Polonya sınırındaki durumun zor olduğunu vurgulayarak, “Sınırda bekleyenler sağlıkları konusunda şikayet ediyor. Bazılarının kronik hastalıkları var. Belarus hükümeti, bu problemleri çözmeye çalışıyor.” dedi.

2 bin kişi iki haftadan fazla süredir banyo yapamıyor

Önce sınır boyunda ormanda, ardından da kapalı alanda yaşayan 2 bin kişi, iki haftadan fazla süredir banyo yapamıyor. Bazı kişiler saçını yıkayarak bu ihtiyacını gidermeye çalışırken, pek çok kişi de yardım kuruluşlarının getirdiği ıslak mendille hijyen ihtiyaçlarını karşılıyor. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş