Toplum

Hollanda’da Cami Gençliği Olası Bir Felaketin Önüne Geçti

Hollanda’nın Eindhoven kentinde Hollanda İslam Federasyonu (NIF) Mevlana Camii imamı ve gençleri caminin komşularından birinin bahçesinde çıkan yangına ilk müdahaleyi yaparak yangının büyümesini engelledi.
01 Ocak 2022
Yangına müdahale eden Mevlana Camii gençleri. Fotoğraf: ©Camia

Hollanda İslam Federasyonu (NIF) Mevlana Camii imamı ve caminin gençleri tevafuk sonucu karşılaştıkları komşularının bahçesinde çıkan yangına müdahale etti. Yükselen dumanları görerek derhal dumanların gittiği yere doğru koşan imam ve gençler, yangına kimsenin müdahale etmediğini görünce oldukça yüksek olan bahçe duvarından atlayarak yangını söndürdü.

Olayla ilgili olarak Camia’ya konuşan; Eindhoven Mevlana Camii İmamı Mehmet Nurullah Canatan yaşananları şöyle aktardı: “Namazı kıldıktan sonra cemaatimizden gençlerle sokakta ilerlerken bir yerden dumanlar yükseldiğini gördük. Hızlıca oraya doğru koştuk bir bahçenin yandığını gördük. Mahalle sakinleri itfaiyeyi aramışlardı ama yangın devam ediyordu. Bahçeye girdik ve ilk olarak musluk aradık, ancak musluğun olmadığını görünce hızlıca Ufuk Gençlik Başkanımız Yunus Balcı yangın söndürme tüplerimizden getirilmesini söyledi. Hemen camiden yangın söndürme tüplerini alarak gençlerimizle yangına müdahale ettik. Çok şükür yangını eve sıçramadan ve etrafa yayılmadan kontrol altına almaya muvaffak olduk. İtfaiye ve ev sahibi geldiğinde izinsiz bir şekilde bahçeye girmek zorunda kaldığımızı aktardık. Ev sahibi de itfaiye görevlileri de yangının daha fazla büyümesine engel olacak bu girişimimizden dolayı teşekkürlerini ilettiler. İtfaiye yetkilileri doğru olanı yaptığımızı söyleyerek inisiyatif alarak yaptığımız bu hareketten dolayı takdirlerini belirttiler.”

MEVLANA CAMİİ EVSİZLERE DESTEK OLMUŞTU

Mevlana Camii örnek proje ve davranışlarla adını duyurmuş camilerden biri. Cami daha önce de Eindhoven şehrinde 3 vakıf tarafından evsizler için başlatılan aksiyona destek olmuştu. “Bakkie040” adı altında yürütülen projede evsizlerin sıkıntılarına çeşitli çözümler üretilmesi amaçlanıyordu. Projeye maddi ve manevi destek veren camiye teşekkür amacıyla camiyi temsilen cami imamının fotoğrafı da bir hafta boyunca Eindhoven’ın en işlek caddelerinden birinde ilan panosunda sergilenmişti. (ik)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş