Gündem

Almanya’da Yeni Yılın İlk Gecesinde Müslüman Mezarlığına Saldırıldı

Almanya'nın Iserlohn kentindeki Müslüman mezarlığı yeni yılın ilk gecesinde saldırıya uğradı. Mezarlığı büyük oranda tahrip eden saldırıya Türkiye Dışişleri Bakanlığı sert tepki gösterdi.
02 Ocak 2022
Iserlohn Müslüman mezarlığı neredeyse tamamıyla tahrip edildi.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletine bağlı Iserlohn kasabasındaki Müslüman mezarlığı yeni yılın ilk gününde büyük oranda tahrip edildi. Kimliği belirlenemeyen İslam düşmanı kişi ya da kişiler Müslüman mezarlığına gelerek, özellikle mezar taşlarını kırdı.

Hagen savcılığı saldırıyı soruşturmaya başladı. 40 mezarın 30’unun taşlarının parçalandığı saldırı ile ilgili henüz bir ipucu elde edilemedi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı saldırıyı kınadı

Saldırı sonrasında Türkiye Dışişleri Bakanlığı saldırıyı kınayarak faillerinin bulunmasını istedi. Bakanlıktan yapılan açıklamada yeni yıl gecesinde meydana gelen saldırının, son dönemde özellikle Avrupa’da yükselişe geçen ve Müslümanların mezarlıklarını dahi hedef haline getiren hastalıklı İslam karşıtı zihniyetin yeni bir göstergesi olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“Bu elim saldırının faillerinin belirlenerek adalete teslim edilmelerini ve hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını temenni ediyoruz. Keza bu tür hadiselerin yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını arzu ediyoruz.”

Sırakaya: “Müslümanlara Yönelik Şiddete Karşı Net Tavır Bekliyoruz”

Bu arada, TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya da saldırıyı kınadığı açıklamasında “2022’ye utanç görüntüleriyle” başlanıldığını ifade etti.

Sırakaya açıklamasında, “Mezarları bile hedef alan bu alçak zihniyete karşı Alman hükümetini, kolluk güçlerini, yargı erkini, kamuoyunu Müslümanlara yönelik şiddet ve ayrımcılığa karşı net, bir duruş sergilemeye davet ediyorum.” ifadelerini kullandı. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş