Gündem

Bosna Hersek’te Sırplar Ayrılıkçı Yasa Çıkardı

Bosna Hersekteki Sırplar, Bosna Hersek'ten ayrılığa gidecek bağımsız kurumları İlaç ve Tıbbi Malzeme Kurumu'nun yasasını çıkarak başlattı.
31 Aralık 2021
Bosna Hersek bünyesindeki entitelerden biri olan Sırp Cumhuriyeti, ayrılıkçı girişimlerini sürdürüyor. @shutterstock

Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti, Bosna Hersek’ten bağımsızlığa giden ayrılıkçı yasal adımları atmaya başladı. Sırp Cumhuriyeti bunun için İlaç ve Tıbbi Malzeme Kurumu’nun kurulmasına ilişkin ayrılıkçı yasayı onayladı. İlaç ve Tıbbi Malzeme Kurumu’nun kurulması, Sırpların Bosna Hersek’teki ayrılıkçı adımlarının ilk somut sonucu olarak değerlendiriliyor.

Çıkarılan yasayla, Bosna Hersek İlaç ve Tıbbi Malzeme Kurumu’nun yetkileri, Sırp Cumhuriyeti bünyesinde kurulacak yeni kuruma devredilmiş olacak.

Bosna Hersek Federal hükümeti ise ayrılıkçı yasaya karşı çıktı. Federal hükümet, Bosna Hersek Anayasası’nın, entitelere tek taraflı olarak devlet kurumlarından çekilme veya kanunları iptal etme hakkı tanımadığını açıkladı.

Yasa, Bosna Hersek kurumları veya Yüksek Temsilcilik Ofisi tarafından iptal edilmemesi durumunda 6 ay sonra yürürlüğe girecek. Yüksek Temsilcilik daha önce bu tür ayrılıkçı duyenlemelere karşı olduğunu açıklamıştı.

Sırp Cumhuriyeti İlaç ve Tıbbi Malzeme Kurumu’nun kurulmasına ilişkin yasa, ekim ayında Sırp entitesi meclisinde kabul edilmişti. Sırp Etnitesi meclisindeki muhalif milletvekilleri yasanın Dayton Barış Antlaşması’na aykırı olduğu gerekçesiyle oylamayı boykot etmişlerdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş