Toplum

Türkiye’ye Seyahatlerde Omikron Varyantı Sonrası Neler Değişti?

Türkiye’de Omicron varyantı patlak verirken, Almanya, Türkiye’ye seyahat uyarısı verdi. Peki bu turistler için ne anlama geliyor? Türkiye’ye seyahatler mevcut durumda mümkün mü?
06 Ocak 2022
@Shutterstock

Koronavirüs salgınında omikron varyantı hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Türkiye’de de son 24 saatte 66 bin 467 yeni vaka tespit edildi. Sadece bir hafta içerisinde omikron varyantında günlük vaka sayısı neredeyse iki katına yükselirken, Almanya Türkiye’ye sehayat uyarısı koydu. Peki bu Türkiye’ye seyahat etmek isteyenler için ne anlama geliyor? Söz konusu kişiler nerelere dikkat etmeli?

Türkiye’ye nasıl seyahat edebilirim?

Türkiye’ye sınırlar açık durumda, fakat bazı kısıtlamalar söz konusu. 12 yaşından itibaren tüm seyahat edenler, ülkeye girişlerde, 72 saat önce yapılmış PCR testi, 48 saat önce yapılmış antijen testi, aşı pasaportu veya hastalığı atlattı belgesi ibraz etmek zorunda.

Uçak, otobüs, tren seferlerinde 3G Kuralı

Ülkede uçak, otobüs ve tren seferleri mevcut. Fakat burada da çeşitli kısıtlamalar söz konusu. Buna göre ülke içerisinde uçuş, tren ve otobüs seferleri 6 Eylül tarihinden beri 3G kuralı uygulanıyor.

Hotel rezervasyonu yapabilir miyim?

Türkiye’de hoteller açık durumda. Buralarda da çeşitli hijyen, mesafe ve 3G kuralı mevcut. Ayrıca seyahat acentaları, seyahatleri, asıl tarihinden kısa bir zaman önce bile iptal edebilir.

Beni ne tür kısıtlamalar bekliyor?

Kamuya açık bazı mekânlarda 3K kuralı mevcut. “Aşı”, “hastalığı atlattı” veya “negatif test” belgesi, ülkeye girişlerde söz konusu kişiye verilen HES kodu ile tespit ediliyor. Dışarıda, süper marketlerde ve toplu taşıma araçlarında ise maske zorunluluğu söz konusu.

Mevcut vaka sayıları ne durumda?

Türkiye’de mevcut durumda 9,7 milyon tespit edilmiş korona vakası var. Bunların 83 bini hastalık nedeniyle hayatını katbetti. Çarşamba günü itibariyle günlük vaka sayısı 66 bin 467 olarak kaydedildi.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş