Gündem

Almanya’da Cami Saldırıları Bitmiyor: Bir Yılda 111 Saldırı!

Almanya’da 2020 yılında camilere 111 saldırı gerçekleştirildiği bildirildi.
20 Ocak 2022

Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) bünyesindeki Ayrımcılıkla Mücadele Bürosu – Antidiskriminierungsstelle (ADS), cami saldırıları ile alakalı bir rapor yayınladı. Raporda 2020 yılındaki cami saldırıları sıralandı ve analiz edildi. Ayrıca saldırganların motivasyonun kaynağının ne olduğu araştırıldı.

2020 yılında toplam 111 cami saldırı gerçekleştirildi

Koronavirüs salgını nedeniyle getirilen kısıtlamalar sonucu cami saldırılarının da azalmış olabileceğinin tahmin edildiği ifade edildi. Raporda bununla alakalı, “Fakat salgın döneminde dahi 2020 yılında cami saldırıları devam etti.” ifadeleri yer aldı. Buna göre 2020 yılında toplam 111 cami saldırısının gerçekleştirildiği ifade edildi.

4ü ağır 29 camide maddi hasar oluştu

Raporda, bu saldırıların yüzde 68’inin hakaret ve tehdit mektuplarından oluştuğu belirtildi. Ayrıca cami duvarlarının çirkin ifadelerle karalanması da bu saldırıların içerisinde yer aldı. Cami saldırılarının 4’ü ağır olmak üzere 29’unda ise maddi hasarın oluştuğu belirtildi.

Ayrımcılıkla Mücadele Bürosu 2019 yılından beri cami saldırılarıyla alakalı veri tabanı oluşturuyor ve söz konusu raporları analiz ediyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş