Dünya

İdlib’deki Kamplara Sığınan Siviller Ramazanı Yoksulluğun Pençesinde Geçiriyor

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ilindeki kamplarda yaşayan siviller, bir ramazanı daha hayat pahalılığının pençesinde, evlerinden uzakta yoksulluk içinde geçiriyor.
14 Nisan 2022
@aa

İç savaşın 12. yılına girdiği Suriye’de, Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin saldırıları sonrasında göç etmek zorunda kalarak zorla yerinden edilen sivillerin sığındığı kamplarda yaşam mücadelesi veren mağdur halk, ramazan ayını geride bıraktıkları evlerinin özlemiyle, maddi imkansızlıklar içinde yardıma muhtaç geçiriyor. Hama’nın batı kırsalında Esed rejiminin saldırılarından kaçmak zorunda kalıp İdlib’deki Kefer Aruk kampına sığınan Ahmed Ebu Ömer, yaptığı açıklamada, evinde temel yaşam malzemelerinin bulunmadığını söyledi.

“her şeyden yoksun zorlu bir ramazan geçiriyoruz”

Hama Kırsalı kuzey kırsalından 4 yıl önce göç eden Ebu Ömer, “Her şeye muhtacız. Burada her şeyden yoksun zorlu bir ramazan geçiriyoruz.” dedi. Ebu Ömer, “Bir kilo patates alamaz olduk. Ayçiçek yağının lafını bile etmiyoruz, yemeği yağsız pişiriyoruz. Doktora gidiyoruz ama eczaneden ilaç alamıyoruz. ” diye konuştu. Göç etmeden önce güzel bir yaşantıları olduğunu anlatan Ebu Ömer, “İşsizlik nedeniyle param yok. Eski ramazanlarda insanlar daha mutluydu. Herkes arazisinde çalışıyordu. Tarlasını ekiyor, mahsulünü topluyordu. Bazen bir ay boyunca cebimizde 1 lira bile olmuyor.” ifadelerini kullandı.

“yiyecek hiçbir şeyimiz yok”

Diğer bir yerinden edilen Um Ahmed de dağlardan topladıkları otlarla yaşam sürdüklerini, çadırında yiyecek hiçbir şeylerinin olmadığını söyledi. Um Ahmed, “Kötü bir yaşam sürdürüyoruz. Herhangi bir şeyimiz yok. Ben yaşlı bir kadınım. Sağlıklı beslenmezsek zayıf düşeceğiz.” dedi. Kampta yaşam şartlarının son derece kötü olduğunu belirten Mahir Muhammed de kampta geçirdiği ramazan ile köydeki ramazan ayları arasında çok fark olduğunu kaydetti.

“Yaşadığımız kampa kimse yardım etmiyor”

Muhammed, “Şimdi ramazan olduğunu hissetmiyoruz. Çocuklarımı mutlu edecek herhangi bir şey alamıyorum.” ifadelerini kullandı. Her şeyin çok pahalı olduğunu vurgulayan Muhammed, şunları kaydetti: “İnsanların maddi durumu çok kötü. Yaşadığımız kampa kimse yardım etmiyor. Bayramda çocuklara elbise almak gerekiyor ama para yok. Temel yaşam malzemeleri yok. Her şeye rağmen Allah’a hamdolsun.”

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş