Toplum

AB’de Her Üç Yetişkinden Biri Uyuşturucu Kullanıyor

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezinin analizine göre, Avrupa ülkelerinde uyuşturucu kullanımındaki artış her geçen gün artıyor.
02 Mayıs 2023
@aa

Avrupa ülkelerinde son yıllarda ele geçirilen uyuşturucunun miktarı artsa da kullanımındaki çoğalma alarm verici seviyede devam ediyor. Avrupa’nın özellikle büyük şehirlerinde uyuşturucu kullanan kişilere rastlama ihtimali her geçen gün artıyor. Örneğin Avrupa Birliği’nin (AB) kalbi sayılan Belçika’nın başkenti Brüksel’deki merkezi bazı metro istasyonlarında, Kuzey Tren İstasyonu yakınlarında veya belli semtlerdeki sokaklarda gece veya gündüz fark etmeden uyuşturucu kullanan kişiler görülüyor. Özellikle belli noktalarda yoğunlaşan madde bağımlıları, yanlarından geçenlere aldırış etmeden uyuşturucu kullanıyor.

GECE GÜNDÜZ FARK ETMEDEN UYUŞTURUCU KULLANIYORLAR

Paris’te 18’inci bölgedeki Porte de La Chapelle, Köln’de tarihi katedral ve merkez tren istasyonunun etrafı ya da Berlin’in Kreuzberg semtindeki Görlitz Parkı’nın çevresinde uyuşturucu müptelaları ve tacirleri göze çarpıyor. Amsterdam ve Londra gibi birçok büyük Avrupa kentinin merkezi semtlerinde de benzer görüntülere çok sık rastlanıyor.
Uyuşturucu bağımlıları genellikle metro istasyonlarının girişleri, terk edilmiş binalar, parklar, ATM cihazlarının bulunduğu odalar ve hatta sokak ortasında madde kullanıyor veya vücutlarına enjekte ediyor. Bu görüntüler birçok kişi tarafından ürkütücü bulunuyor.

GENELLİKLE METRO İSTASYONLARI TERCİH EDİLİYOR

Avrupa, Kuzey Amerika ile yasa dışı uyuşturucu ticaretinde en büyük pazarı oluşturuyor. Uyuşturucu tacirleri, insanları zehirleyen bu maddeleri Latin Amerika’dan getirerek başta Belçika’nın Anvers Limanı ve Hollanda’nın Rotterdam Limanı olmak üzere birçok yolla kıtaya sokuyor ve çeteler bunları dağıtıyor. Kovid-19 salgını nedeniyle 2020’de çok ciddi şekilde azalan tüketim, 2021’den itibaren artmaya devam ediyor. Bu durum güvenlik güçlerinin ele geçirdiği uyuşturucu miktarlarına da yansıyor. Örneğin 2022’de Belçika’da 110 ton kokain ele geçirildi. Bu miktar 2021’e göre ele geçirilen kokainin yüzde 23 arttığını gösteriyor.

 EN BÜYÜK PAZAR KUZEY AMERİKA

Avrupa’da uyuşturucu kullanımını tespit için farklı yöntemler kullanılıyor. Bunlardan biri kanalizasyonlardan alınan atık sulardan yapılan analizler. Bu analizlerle hangi tür uyuşturucunun en çok nerede kullanıldığı ölçülüyor. Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezinin (EMCDDA) 2022’deki analizine göre Belçika, Hollanda, Portekiz ve İspanya’daki şehirlerde uyuşturucu kullanımı yüksek düzeyde çıktı, 38 şehirde kokain kullanımının arttığı tespit edildi. Avrupa’ya uyuşturucunun büyük bölümünün sokulduğu Belçika’nın Anvers şehri, kokainin en yaygın kullanıldığı kent oldu. Anvers’i Hollanda’nın Amsterdam, İspanya’nın Tarragona, Belçika’nın Brüksel ve İsviçre’nin Zürih şehirleri takip etti.

ONCA ÇABAYA RAĞMEN PAZAR HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR

Uyuşturucu satışlarını engellemek için yürütülen onca çabaya rağmen başta esrar, kokain, amfetamin, metamfetamin ve eroin gibi opioidlerin satıldığı pazar giderek büyüyor. EMCDDA’ın raporuna göre, AB’deki yetişkinlerin 83,4 milyonu veya yüzde 29’u daha önce yasa dışı bir uyuşturucu madde kullanmış. 22 milyondan fazla Avrupalının geçen yıl içinde kullandığını söylediği esrar hala en çok tüketilen uyuşturucu madde.

En çok bildirilenler kategorisinde ikinci sırada uyarıcılar yer alıyor. Geçen yıl 3,5 milyon yetişkinin kokain, 2,6 milyon yetişkinin ecstasy olarak bilinen MDMA ve 2 milyon yetişkinin amfetamin kullandığı tahmin ediliyor.

HER YIL 30 MİLYAR EURO HARCANIYOR

İstatistikler, yaklaşık bir milyon Avrupalının eroin veya başka bir yasa dışı opioid kullandığını ortaya koyuyor. Opioid kullanımı diğer uyuşturuculara kıyasla daha az yaygın olsa da opioidlerin yasa dışı uyuşturucu kullanımına bağlı zararlarda hala en büyük paya sahip bulunduğu bildiriliyor. AB’nin 2019’daki uyuşturucu raporlarında Avrupalıların her yıl uyuşturucuya en az 30 milyar Euro harcadığı belirtiliyor ve pazarın büyüklüğünün AB’deki organize suç örgütlerinin iştahını kabarttığı ifade ediliyor.
EMCDDA’nın raporlarına göre, örneğin kokain Avrupa ülkelerinde giderek daha kolay ulaşılabilir hale geliyor ve pazar büyüyor.

Avrupa’da kokaine ulaşımdaki kolaylık şu anda tüm zamanların en üst seviyesinde ve uyuşturucunun satış fiyatları da düşüyor. Bu da insanların zehirleyici maddelere erişimini kolaylaştırıyor. Avrupalı yetkililer, kıtadaki kokain pazarının 2020 yılında 10 milyar Euronun üzerinde olduğunu belirtiyor. Bu pazarın büyüklüğünün 12,8 milyar Euroya kadar çıkabileceği ifade ediliyor.

Bu kadar büyük bir yasa dışı pazarın varlığı suç oranlarını da artırıyor. Uyuşturucuyu pazarlayan çetelerin arasındaki rekabet, başta Belçika, Fransa ve Hollanda gibi Batı Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok yerde şiddet içeren suçlarda artışa yol açıyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş