Gündem

Fransa Eski Cumhurbaşkanı Sarkozy, Hapis Cezasına Çarptırıldı

Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yolsuzlukla yargılandığı davada 2 yılı tecilli, 3 yıl hapis cezasına mahkum edildi.
17 Mayıs 2023
@shutterstock

Fransa’nın kamu yayıncısı Franceinfo’nun haberine göre, Paris Temyiz Mahkemesi, Nicolas Sarkozy’nin yolsuzlukla yargılandığı davaya ilişkin kararını verdi. Sarkozy, dava kapsamında 2 yılı tecilli, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Sarkozy’nin hapis cezasını evde elektronik kelepçeyle çekmesine hükmetti. Sarkozy ayrıca 3 yıl boyunca medeni haklarından men edilirken bu süre zarfında herhangi bir seçim kapsamında seçilemeyecek.

CEZASINI EVDE ELEKTRONİK KELEPÇEYLE ÇEKECEK

Aynı davada yargılanan Sarkozy’nin avukatı Thierry Herzog ve yargıç Gilbert Azibert’e de Sarkozy’ninkiyle aynı ceza verildi. Herzog, 3 yıl boyunca avukatlıktan men edildi. Sarkozy hakkında kendisi ile ilgili başlatılan başka bir adli soruşturmaya ilişkin bilgi alabilmek için “nüfuz ticareti yaptığı ve duruşmaların gizliliği ilkesini ihlal ettiği” gerekçesiyle 2014’te dava açılmıştı.

DAVA 9 YIL SÜRDÜ

Nicolas Sarkozy, bu davada L’Oreal skandalı hakkındaki soruşturma dosyalarına girmesi için Yargıç Azibert’e Monaco’da yüksek bir görev önermekle suçlanmıştı. Savcılar, Sarkozy ve avukatını dinleme kararı çıkarmıştı. Sarkozy’nin, avukatı Herzog ile yaptığı görüşmelerde L’Oreal soruşturması kapsamında polis ve savcılardan bilgi sızdırdığı belirlendi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş