İsveç

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in Yakılması Protesto Edildi: Müslümanlara Hakarete Son Verin

İsveç'te Kur'an-ı Kerim'in yakılması, başkent Stockholm'ün Medborgarepaltsen bölgesinde Müslüman derneklerin organize ettiği eylemle protesto edildi.
10 Temmuz 2023
@aa

İsveç’teki Müslüman derneklerin organize ettiği eyleme, yaklaşık 500 kişi katıldı. Provokasyonları protesto eden göstericiler, Kur’an-ı Kerim yakılmasının yasaklanmasını istedi. Göstericiler, “Kur’an-ı Kerim yakılmasına son verin” ve “Müslümanlara hakarete son verin” yazılı pankartlar taşıdı.

İsveç | 8 Temmuz 2023 İsveç, Kur’an-ı Kerim Yakma Eylemlerini Durdurmak İçin Yasa Çıkaracak mı? 8 Temmuz 2023

“Nefret suçu işleniyor”

Grup adına burada yapılan açıklamada, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasının, Müslümanları incittiği ve nefret suçu işlendiği belirtildi. Provokasyonun, Müslüman karşıtı (İslamofobik) bir saldırı da olduğu aktarılan açıklamada, dini kitapların yakılmasının yasaklanması istendi.

“Demokrasilerde bunun yeri yok”

Farklı Renkler Partisi (Nyans) Genel Başkanı Mikail Yüksel, Kur’an-ı Kerim yakılmasının hukuken de yanlış olduğunu ve bu konu hakkında kanun değişiklik yapılması gerektiğini anlattı. Yüksel, “Kur’an yakılması nefret suçuna girer ve demokrasilerde bunun yeri yok.” ifadesini kullandı.

İsveç’in başkenti Stockholm’de, Irak asıllı Salwan Momika, 28 Haziran’da, Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yakmıştı. Söz konusu menfur olay, Türkiye başta olmak üzere, uluslararası alanda büyük tepkiyle karşılanmıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş